Endoproteza stawu biodrowego – jak postępować po operacji?

Endoproteza stawu biodrowego – jak postępować po operacji?

Osoby, którym bliskie są choroby i zwyrodnienia stawów i kości doskonale wiedzą, iż schorzenia stawu biodrowego często wymagają interwencji chirurgów oraz wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Już sama operacja jest stresującym przeżyciem, a rehabilitacja pooperacyjna i dalsze życie osoby z endoprotezą jest z pewnością o wiele łatwiejsze, jednak wymaga stosowania wielu istotnych zasad. W tym celu powstała właśnie nakładka na sedes po operacji biodra. Czym ona jest? Jak sobie radzić z endoprotezą?

Jak żyć z endoprotezą?

Okres usprawniania stawu trwa mniej więcej 12 miesięcy. W tym czasie pacjent powinien współpracować z lekarzem oraz z rehabilitantem i stosować się do ich zaleceń. Po operacji najważniejszą zasadą – choć obecnie już nie zawsze – jest nienadwyrężanie operowanej nogi. Oznacza to, że należy unikać przywodzenia operowanej kończyny, nadmiernego zgięcia stawu biodrowego oraz nadmiernych ruchów rotacyjnych. Stosowanie się do trzech wyżej wymienionych zasad niesie za sobą utrudnienia w wykonywaniu najprostszych czynności jak choćby wstawanie z łóżka, siadanie na krześle czy wsiadanie do samochodu.

Poręcze uniwersalne oraz nakładka na sedes po operacji biodra – wskazówki dla osób z wszczepioną endoprotezą stawu biodrowego

Chcąc zadbać o właściwą rehabilitację po operacji oraz długotrwałe użytkowanie protezy (bez pojawienia się ryzyka jej zwichnięcia) zaleca się zainwestować w pomoce, które ułatwią codzienne życie. W związku z powyższym osoby z endoprotezą stawu biodrowego powinny skorzystać z takich wskazówek i produktów jak:

  • Wstając z łóżka, należy jako pierwszą opuszczać nogę operowaną. Można sobie pomóc, stosując specjalną uniwersalną poręcz do łóżka.
  • Leżąc na znak, zaleca się rozdzielić nogi poduszka, aby operowana noga była w pozycji lekkiego rozkroku, a stopa tej nogi nie „uciekała” na zewnątrz.
  • Podczas siadania i wstawania najlepszym wyjściem jest opieranie ciężaru ciała na rękach. W tym przypadku może okazać się pomocna podpórka do wstawania, a dla osób zmotoryzowanych uchwyt do wsiadania i wysiadania z samochodu.
  • Warto siadać na twardym (aby biodro się nie zapadało) i pamiętać, aby kolana znajdowały się poniżej linii bioder.
  • Nie wolno zakładać nogi na nogę.
  • Aby zapobiegać nadmiernemu obciążeniu i zgięciu stawu biodrowego warto zamontować takie akcesorium jak nakładka na sedes po operacji biodra.
  • Nie zaleca się dźwigania ciężkich przedmiotów.
  • W trakcie wykonywania czynności wymagających schylenia się rekomenduje się stosowanie różnych pomocy, np. łyżki do obuwia z długą rączką, czy też chwytaków do podnoszenia niewielkich przedmiotów z podłogi.
  • Należy unikać chodzenia po dywanach i wykładzinach, co minimalizuje ryzyko upadku.
  • Gdy lekarz zaleci stosowanie laski lub kul, bezwzględnie należy stosować się do tego zalecenia, W tym przypadku z pomocą przychodzą nietuzinkowe i kolorowe laski.
  • Warto nosić pełne obuwie i unikać japonek, klapek czy sandałów.
  • Jeśli konieczne jest poruszanie się schodami, to wchodząc jako pierwszą, należy stawia nogę nieoperowaną, a w przypadku schodzenia – nogę operowaną.

Endoproteza biodra – dostosowanie łazienki

Wstawienie endoprotezy stawu biodrowego wiąże się z operacją, której coraz częściej poddają się osoby starsze. Uszkodzenie stawu biodrowego objawia się sporawym, nieprzyjemnym bólem, które znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Seniorzy, z racji wieku, są bardziej narażeni na uszkodzenia tych stawów na skutek np. upadku. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, zwłaszcza w miejscu pełnym mokrych i śliskich nawierzchni, jakim jest łazienka. Zapobieganie upadkom i poślizgnięciom powinno być priorytetem w łazience dla seniora. Dostosowanie łazienki do potrzeb będącej w trakcie rehabilitacji po endoprotezie stawu biodrowego jest bardzo ważne z kilku powodów:

  • Pozwala na wykonanie codziennych, niezbędnych do funkcjonowania czynności,
  • Podnosi komfort higieny osobistej i życia (np. nakładka na sedes po operacji biodra).
  • Zwiększa bezpieczeństwo pacjenta, zapobiega kolejnym urazom np. w związku z poślizgnięciem się.