Jak dbać o skórę w czasie urlopu?

Jak dbać o skórę w czasie urlopu?

Skóra każdego dnia narażona jest na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimne powietrze, zanieczyszczenia czy promieniowanie UVA i UVB. Warto zadbać o jej właściwą pielęgnację i zabezpieczyć się przed szkodliwym wpływem różnych czynników. Idealnie sprawdzą się w tej roli kosmetyki o odpowiednim SPF.

 

Palące słońce, czyli przed czym chronią kosmetyki SPF?

Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF, to określenie używane do oznaczenia kosmetyków chroniących przed promieniowaniem. Na kosmetyki oznaczone tym wskaźnikiem mówi się potocznie „kosmetyki z filtrem”. Na produktach do opalania można znaleźć oznaczenia takie jak SPF 15, 20 czy 50. Oznacza to, że np. wybierając produkt z filtrem 20, można przebywać na słońcu bez obawy o poparzenia do 20 razy dłużej niż w przypadku, gdy nie zastosuje się ochrony. Im wyższa wartość wskaźnika SPF, tym kosmetyk zatrzymuje więcej szkodliwego promieniowania. Filtr ma za zadanie uchronić skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UVA i UVB, które:

– uszkadzają włókna kolagenowe, a tym samym przyspieszają proces starzenia się skóry

– wpływają na powstawanie rumienia oraz alergii skórnych

– wysuszają skórę

– prowadzą do poparzeń, a te z kolei mogą pozostawić blizny

– przyczyniają się rozwoju nowotworów skóry

 

Stosowanie kosmetyków z odpowiednio dobranym SPF  zabezpieczy skórę nie tylko przed poparzeniami, ale także wzmocni ochronę przed złośliwymi nowotworami i niebezpiecznymi zmianami skórnymi.

 

Kosmetyki z SPF nie tylko do opalania

Ciało najczęściej wystawiane jest na słońce podczas urlopu. Wielogodzinne opalanie niestety nie sprzyja kondycji skóry. Podczas urlopu, a także każdego dnia, kiedy w planach jest opalanie lub przebywanie na słońcu, warto pamiętać o kosmetykach z odpowiednio dobranym filtrem SPF. Kosmetyki ochronne należy nakładać na skórę przed wyjściem na słońce. Niektóre produkty są wodoodporne, jednak mimo tego warto je ponownie wsmarować w ciało po wyjściu z wody lub po spoceniu się. Oprócz produktów przeznaczonych do opalania na rynku dostępne są też kosmetyki z filtrami SPF do stosowania na co dzień. Warto stosować je nie tylko na urlopie czy latem, ale zawsze wtedy , gdy skóra będzie wystawiona na działanie promieni UVA i UVB. Do wyboru są różne produkty, takie jak kremy do twarzy, olejki do ciała, balsamy do ust. Wybierając kosmetyki z wyższym filtrem ciało będzie miało zapewnioną lepszą i dłuższą ochronę.