Jak łagodzić napięcie nerwowe?

Jak łagodzić napięcie nerwowe?

Życie w biegu, stresująca praca, niewystarczająca ilość snu, a także zła dieta mogą przyczynić się do stanów napięcia nerwowego. To z kolei przyczynia się do przewlekłego zmęczenia, złego samopoczucia i ogólnego osłabienia organizmu. Jak zredukować napięcie i poprawić swoje samopoczucie?

 

Napięcie nerwowe – przyczyny i objawy

Każdego dnia można być narażonym na stres. Niestety niektórzy radzą sobie z nerwowymi sytuacjami gorzej niż inni. Napięcie nerwowe może przejawiać się na różne sposoby. Wśród najczęstszych objawów napięcia nerwowego można wymienić:

– przyspieszoną akcję serca

– podwyższone ciśnienie tętnicze

– zawroty głowy

– nadmierną potliwość

– czerwone plamy na ciele

– trzęsące się ręce

 

Powyższe objawy to naturalna reakcja organizmu na stresowe sytuacje. U osób, które nie potrafią sobie poradzić ze stresem, napięcie nerwowe może przerodzić się w stan długotrwały, który może niekorzystnie wpłynąć na organizm, zaburzając jego prawidłowe funkcjonowanie. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być długotrwały stres, zła dieta i niedobór witamin (np. witamina B), a w skrajnych przypadkach przyczyny należy szukać w chorobach takich jak depresja czy nerwica.

 

Witamina B sposobem na lepsze samopoczucie

Długotrwałe napięcie nerwowe może doprowadzić do bezsenności, zaburzeń koncentracji oraz do osłabienia organizmu. Nerwowość i zmęczenie bardzo niekorzystnie wpływają na różne aspekty życia zawodowego czy rodzinnego. Nie należy bagatelizować tego typu problemów. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie przyczyny napięcia nerwowego. Wpływ na poprawę samopoczucia na pewno będzie mieć odpoczynek. Odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna. Często do pogłębienia stanu napięcia nerwowego przyczynia się zła dieta i używki, takie jak alkohol czy papierosy. Warto zadbać o to, by w codziennym menu znalazła się witamina B, którą można znaleźć w produktach zbożowych, mleku czy w roślinach strączkowych. Warto też pomyśleć o suplementacji substancji wzmacniających odporność i wspomagających koncentrację. Witamina B jako suplement diety zmniejszy uczucie zmęczenia i pomoże utrzymać sprawność umysłową na właściwym poziomie. Aby złagodzić napięcie nerwowe warto też postarać się wyeliminować z życia stresujące czynniki.

Aktywność fizyczna także jest wskazana, ponieważ uprawianie sportu nie tylko wpływa na wydzielanie tzw. hormonu szczęścia, ale również korzystnie wpływa na cały organizm.