Jak rodzice manipulują dziećmi?

Jak rodzice manipulują dziećmi?

Dlaczego w ogóle rodzice manipulują swoimi dziećmi? Dla większości to pewnie oczywiste, w końcu rodzic chce aby jego pociechy zawsze były kochane, grzeczne i posłuszne. Generalnie poza patologicznymi wyjątkami, chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Niestety usilnie tego pragnąc, rodzice są skłonni do wykorzystywania w tym celu dość niegodziwych środków. Niemiecki filozof i psychoterapeuta Erich Fromm był zdania, że wychowanie dzieci polega niestety na ograniczaniu własnej woli młodego człowieka.

SZANTAŻ POŁĄCZONY Z REGUŁĄ NIEDOSTĘPNOŚCI

Jedną z technik manipulacyjnych wykorzystywanych przez niemal każdego rodzica wobec swoich dzieci, zwana jest powszechnie gratyfikacją. Faktem jest to, że nie jest to perfidna sztuczka, to prosta reguła bazująca na przysłowiu “Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie”. Na gratyfikacji opiera się cały nasz świat i jego gospodarka.
Każąc naszemu dziecku posprzątać zabawki, w zamian oferując kawałek pysznej czekolady, to jest trochę droga na skróty. Rodzice nie chcą krzyczeć na swoje pociechy, ani tłumaczyć im pewnych rzeczy w nieskończoność.
Częste stosowanie tego modelu, rujnuje psychikę takiego człowieka, co daje swoje odzwierciedlenie w dorosłym życiu. Taka osoba nauczona jest, że za wszystkie wykonane poprawnie czynności należy mu się nagroda.

CO WTEDY, GDY GRATYFIKACJA ZAMIENIA SIĘ W SZANTAŻ EMOCJONALNY?

“Zrób to a mamie będzie bardzo miło”, albo jeszcze gorzej: “Jeśli tego nie zrobisz to mi będzie bardzo przykro”. Drugi przykład to już typowy szantaż emocjonalny.
Setki tysięcy psychoterapeutów na całym świecie wysłuchało już milionów godzin zwierzeń ludzi, którzy czuli się źle i niegodnie, bo nie potrafili sprawić aby rodzice byli z nich dumni. Jest to bardzo złe podejście, manipulacja czyimiś emocjami narobi nam o wiele więcej szkód niż pożytku.

REGUŁA NIEDOSTĘPNOŚCI

Według tej reguły, bardziej oddziaływać będą na nas zachęty trudno dostępne, lub dostępne tylko chwilowo. Rodzice dość często wykorzystują połączenie gratyfikacji oraz niedostępności.

WYWOŁYWANIE POCZUCIA WSTYDU

Według statystyk, najbardziej nieśmiałym narodem na świecie są Japończycy. Mają z tego powodu bardzo wiele kłopotów, szczególnie w relacjach damsko-męskich. Dlaczego akurat oni? Wynika to z tego, że japoński model wychowania opiera się przede wszystkim na wywoływaniu poczucia wstydu. Wstyd to emocja pokrewna do poczucia winy. Wywoływanie poczucia wstydu to jedna z technik manipulacji stosowana przez rodziców. Zawstydzanie swoich dzieci w dużym gronie rodziny, znajomych uderza w nie bardzo mocno, pojawia się ochota zapadnięcia się pod ziemię, schowania się bądź nawet pragnienie śmierci.

BUDOWANIE AUTORYTETU POPRZEZ OBNIŻANIE POCZUCIA WARTOŚCI

Na autorytecie w ogromnej mierze opiera się wychowanie dzieci. Każdy rodzic jest dla własnego dziecka ogromnym autorytetem. W wielu kwestiach dzieci czują, że rodzice wiedzą lepiej i często warto ich posłuchać, oczywiście nie we wszystkim. Jesteśmy tylko ludźmi, a każdy rodzic popełnia błędy wychowawcze.
Z czasem autorytet rodzica w oczach dorastającego dziecka maleje. Rodzice wówczas usilnie pompują swój autorytet, przez co skutecznie obniżają poczucie wartości własnego dziecka. Niewinne stwierdzenia wynikające z troski, mogą być bardzo szkodliwe, dlatego zawsze warto przemyśleć to co chcemy powiedzieć naszemu dziecku.