Jak walczyć z żylakami?

Jak walczyć z żylakami?

Obolałe, ciężkie nogi w ciągu dnia, szczególnie kiedy jest gorąco, mogą świadczyć o początku problemów z układem krwionośnym i zastojach krwi w żyłach. Częściej ta dolegliwość spotyka kobiety, jednak panowie również się z nią zmagają. Dotyczy przede wszystkim osób, które przez długi czas w ciągu dnia przebywają w jednej pozycji – niezależnie czy stoją, czy siedzą.

Większość z nas uważa, że żylaki to widoczne, wybrzuszone żyły na podudziach. Owszem – jednak jest to końcowe stadium choroby, w którym zazwyczaj jedynym możliwym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny. Jeżeli chcemy go uniknąć, powinniśmy bacznie obserwować nasze nogi i rozpocząć działania, kiedy zobaczymy u siebie pierwsze objawy żylaków. Do pierwszych symptomów choroby należą wcześniej wspomniana ociężałość nóg, pojawienie się pajączków i poszerzonych żył.

Jak zapobiegać żylakom

Należy pamiętać, że żylaki podudzi mają swoje podłoże genetyczne. Jeżeli cierpiała na nie nasza matka, ojciec czy babcia jest duże prawdopodobieństwo, że mamy tendencje do ich powstawania. Mając taką wiedzę, możemy podjąć pewne kroki aby zapobiec pojawieniu się żylaków. Oto kilka z nich:

  1. ćwiczenia fizyczne – z czego najbardziej korzystne to rozciąganie, joga, gimnastyka korekcyjna i wszelkiego rodzaju ćwiczenia na macie. Niewskazane są ćwiczenia z dużymi ciężarami, wyczynowa jazda na rowerze czy biegi długodystansowe.
  2. unikaj ciasnych butów i skarpet, jednak noś rajstopy uciskowe. Pamiętaj, aby rajstopy uciskowe założyć rano, najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka. Brzmi to absurdalnie, jednak jest możliwe.
  3. wykonuj masaże pobudzające krążenie.
  4. wzmacniaj naczynia prawidłowo zbilansowaną dietą bogatą w witaminę C i rutozyd
  5. wcieraj maści z kasztanowca, które poprawiają krążenie i zapobiegają obrzękom.

Im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej. Nieleczone żylaki to nie tylko problem natury estetycznej i ból nóg. To również duże zagrożenie zakrzepami i zatorami, które mogą doprowadzić do zgonu. Oprócz stosowania środków zapobiegawczych takich jak rajstopy uciskowe, czy maści musimy regularnie badać przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych.