Orzechy włoskie w profilaktyce i leczeniu

Orzechy włoskie w profilaktyce i leczeniu

Orzechy to często spotykana na imprezach przekąska, czy smaczny dodatek do wielu deserów, a nawet sałatek. Orzechy to też składnik wielu specyfików używanych w medycynie ludowej, naturalnej i kosmetyce. Jakie właściwości mają orzechy włoskie i w walce z jakimi dolegliwościami możemy po nie sięgać?

Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

Orzechy to bogactwo zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, witamin, z których na szczególną uwagę zasługują witamina E i B6, oraz minerałów. Dzięki dużej zawartości fosforu, wapnia, potasu, magnezu, cynku i kwasu foliowego orzechy włoskie zyskały sławę, jako te owoce, które wspomogą nas w okresach wytężonej pracy umysłowej, czy w walce z tymi chorobami, które wpływają negatywnie na pracę mózgu. Witamina E nazywana jest witaminą młodości. To jeden z najsilniej działających antyoksydantów. Możemy więc liczyć na jej wspomagające działanie w spowalnianiu procesów starzenia się ludzkiego organizmu. To między innymi dzięki niej nasze włosy rosną mocne, lśniące i elastyczne, paznokcie się nie łamią, a skóra dłużej pozostaje jędrna i zdrowa. Właściwy stosunek kwasów tłuszczowych w naszej diecie jest z kolei kluczowy dla utrzymania dobrej kondycji naszego układu sercowo-naczyniowego oraz zwalczania i zapobiegania stanom zapalnym jelit. Choć orzechy włoskie są niesamowicie zdrowe, to musimy też pamiętać, że 100g ma prawie 700 kcal przez co, ta powszechnie uważana za zdrową przekąska może prowadzić do nadwyżki kalorycznej. Jeżeli więc jesteś osobą aktywną, mającą wysokie zapotrzebowanie energetyczne, śmiało sięgaj po orzechu. Pomogą Ci spożyć wymaganą ilość jedzenia, a jednocześnie dostarczą bardzo dużo potrzebnych składników odżywczych. Z drugiej strony, kiedy zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami, to musisz mieć świadomość, że 3-7szt. w zupełności Ci wystarczy.

Wyciąg z orzecha na trawienie.

Orzechówka to nalewka stosowana w medycynie ludowej w problemach z układem trawiennym. Stosowana była nie tylko przy zwykłych niestrawnościach, ale też poważnych chorobach przebiegających m.in. z biegunkami. Wyciągi z zebranych w odpowiednim momencie, a więc kiedy jeszcze nie są zupełnie dojrzałe, owoców orzecha można znaleźć w wielu suplementach diety mających wspomóc trawienie np. kompleks z orzecha firmy Aura Herbals, Pro Natura Fresh, Medi-Flowery i wielu innych. Zarówno nalewka domowej roboty, jak i produkty apteczne, wykorzystują działanie bakteriostatyczne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i odtruwające.

Orzech w kosmetyce

Orzech w kosmetyce jest wykorzystywany nie tylko w postaci wyciągów z owoców dodawanych do kremów, balsamów, czy maseczek. Tu zastosowanie znajdą one ze względu na działanie przeciwzapalne, ale też natłuszczające i odmładzające, które wynika z dużej zawartości omega-3 i witamy E. Do wyrobu naturalnych kosmetyków można też wykorzystać łupinki, które mają twardą, szorstką strukturę, która ma duże właściwości ścierne, a więc idealnie nadaje się do peelingów i maści złuszczających.