Pięć sposobów na lepszy sen

Pięć sposobów na lepszy sen

Na bezsenność cierpi coraz więcej ludzi, a przyczyn jest całe mnóstwo. Na szczęście współczesna medycyna jest w stanie wykonywać choćby badanie poligraficzne snu, co pomaga w wykrywaniu przyczyn bezsenności. Jakie są jeszcze sposoby na lepszy sen?

Pij napary z ziół i nie pij alkoholu

Warto wymienić butelkę piwa przed snem na kubek herbatki ziołowej. Dlaczego, można by zapytać, skoro chmiel zawarty w piwie, pozytywnie wpływa na sen? Otóż dlatego, że w rzeczywistości alkohol wcale nie sprawia, że sen jest lepszej jakości, wręcz przeciwnie – pijąc przed snem, rozregulowujemy cykl snu. Zresztą, picie przed snem to prosta droga do uzależnienia. Lepiej jest wypić herbatkę ziołową, np. z melisy, bądź zjeść ziołowe tabletki na uspokojenie, robione na bazie szyszek chmielu. Jest to na pewno zdrowsze, a do tego pomaga się wyciszyć i uspokoić. Zresztą, ziołowe herbatki czy tabletki są zdecydowanie tańsze od alkoholu.

Zbadaj się!

Jeśli nie mamy problemu z zasypianiem, ale budzimy się niewyspani, nieważne, jak długo spaliśmy możliwe, że cierpimy na bezdech senny. Dodatkowym czynnikiem, który może potwierdzać tę diagnozę jest chrapanie, ale żeby potwierdzić tę diagnozę, powinniśmy się udać do lekarza i wykonać badanie poligraficzne snu, które wykaże, czy cierpimy na bezdech senny czy nie. Warto jest wykonać badanie poligraficzne snu z tego względu, że bezdech senny może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia i powinniśmy go leczyć. Badania wykazały, że bezdech senny przyczynia się do chorób serca i impotencji u mężczyzn, ponadto jest bardzo uciążliwy i powoduje problemy z koncentracją.

Ćwicz i wietrz pokój

Zarówno ćwiczenia mają pozytywny wpływ na jakość snu, jak i to, jaka temperatura panuje w pokoju. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, warto jest zmęczyć się przez cały dzień, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Choć pracując, z pewnością wracamy do domu wykończeni, nie zaszkodzi wziąć się za siebie i wyjść jeszcze na półgodzinny spacer – dobrze dotleniony mózg chętniej przejdzie w stan spoczynku. Świetnie sprawdza się również wietrzenie pokoju. Lepiej zasypia się w pokoju, w którym jest chłodno, o czym łatwo przekonać się latem.