Pleśniawki – jak leczyć

Pleśniawki – jak leczyć

Pleśniawki to nic innego jak niewielkie owrzodzenia pojawiające się w jakie ustnej, które jednak wpływają na samopoczucie dzieci. W trakcie zmagania się z nimi konieczna jest pomoc lekarska, a domowe metody wykazują jedynie doraźne wsparcie. Sprawdź o czym mowa.

 

To musisz wiedzieć o pleśniawkach

Za pleśniawki odpowiadają drożdżaki, które nie mogą zostać pomylone z aftami. Afty z wyglądu są bardzo podobne do pleśniawek, jednakże są zdecydowanie groźniejsze, co sprawia, że należy rozprawić się z nimi możliwie jak najszybciej. Znajdują się one głównie na języku, podniebieniu oraz dziąsłach. Pojawiają się z reguły na skutek osłabienia organizmu, gorszej odporności, niewystarczającej ilości witaminy B12 w ciele oraz jako efekt braku żelaza i kwasu foliowego.

 

Jak zmagać się z pleśniawkami?

Kiedy w buzi występują pleśniawki jest to stan poważny, dlatego należy skonsultować się z lekarzem i wspierać się domowymi metodami. Do domowych sposobów zalicza się przede wszystkim stosowanie naparów z szałwii oraz rumianku, którymi należy przepłukiwać usta dziecka. Niestety przy ich pomocy nie można wygrać wali z chorobą, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać płukanek dodatkowo. Leczenie opiera się na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych, a w najbardziej zaawansowanych przypadkach niezbędna jest antybiotykoterapia.

Jako, że z pleśniawkami zmagają się głównie niemowlaki warto wiedzieć jak powstają one w ich przypadku. Mleko matki stanowi pierwszy powód pojawienia się pleśniawek, gdyż to właśnie w nim mogą występować drożdżaki, które odpowiadają za chorobę. Inna przyczyna do wsadzanie do buzi dziecka smoczka, który był przechowywany w nieodpowiednich warunkach, albo oblizywany przez osobę dorosłą, która nosi w sobie bakterie.

U najmłodszych pacjentów należy zastosować żele oraz spraye zawierają substancję antyseptyczną. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, ten sam preparat może znaleźć się na jej sutkach, co sprawi, że bakterie nie będą przedostawać się do jamy ustnej oraz żołądka pociechy.

To dobry moment, żeby zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie należy rezygnować z karmienia piersią w przypadku, gdy dziecko zmaga się z pleśniawkami, gdyż mleko matki jest zdecydowanie bardziej wartościowe niżeli mleko modyfikowane oraz zapewnia niezwykłą więź między dzieckiem a rodzicielką.

Reasumując, największa różnica pomiędzy aftami oraz pleśniawkami polega na tym, że pierwsze ustępują samodzielnie oraz z reguły wystarczy stosowanie domowych metod, aby po krótkim okresie czasu zauważyć pierwsze widoczne różnice. Z kolei w przypadku pleśniawek sytuacja wymaga wsparcia specjalisty.