Cynk i magnez kiedy warto suplementować?

Cynk i magnez kiedy warto suplementować?

Rola mikroelementów w organizmie człowieka jest nieoceniona. Niektóre z nich wpływają na pracę wielu układów i ich niedobór jest wtedy szczególnie niebezpieczny.

Dlaczego tak ważny jest cynk i gdzie go można znaleźć?

Cynk to istotny dla zdrowia organizmu mikroelement. Jedną z jego ważniejszych funkcji jest magazynowanie insuliny przez trzustkę i przedłużanie czasu jej działania. Osoby, które chcą zadbać o swój wzrok, na pewno docenią działanie cynku, ponieważ wpływa na stężenie witaminy A. Oprócz tego ma udział w mineralizacji kości oraz wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego. Jeśli nie chcesz mieć niedoboru cynku, jedz ostrygi, mięso wołowe, pestki dyni, wątróbkę, otręby pszenne I kakao.

Zagrożone niedoborem tego mikroelementu są przede wszystkim osoby uprawiające czynnie sport, małe dzieci, kobiety w ciąży i karmiące. Jego brak może doskwierać także po chorobie i przy nieodpowiedniej pracy nerek. Trzeba pamiętać, że dobrze zbilansowana dieta zabezpiecza przed większymi niedoborami. Jednak tylko ok. 10-40 % cynku z pożywienia zostaje wchłonięta przez organizm. Dlatego też często potrzebna jest suplementacja sprawdzonymi preparatami, które są dostępne w aptece bez recepty. Najlepiej wybierać produkty, które mają rekomendację lekarzy, tak jak np. “suplementy Hubert Czerniak”.

Co warto wiedzieć o magnezie?

Magnez to również bardzo ważny dla pracy organizmu mikroelement. Jego bardzo ważna funkcja to współudział przy przewodnictwie nerwowym. Ma też duży wpływ na układ kostno-mięśniowy. Reguluje ciśnienie krwi oraz wspiera układ odpornościowy. Jeśli zabraknie tego pierwiastka w organizmie, wtedy pojawiają sie kłopoty z koncentracją, męczliwość, drganie mięśni i ciągłe zmęczenie. Jest to mocny sygnał, aby sięgnąć po takie produkty, który zawierają dużo magnezu, np. kasza gryczana, orzechy owoce morza, kakao czy czekolada.

Jeśli nie chcesz mieć niedoborów cynku i magnezu w organizmie, dobrze się odżywiaj. Istotny jest również sen, unikanie stresu i pozytywne myślenie. Jeśli połączysz te elementy w jedną całość, nie powinno być żadnych problemów z odpowiednim stężeniem tych mikroelementów w Twoim organizmie.