Czego może oczekiwać niepełnosprawny na polskim lotnisku

Czego może oczekiwać niepełnosprawny na polskim lotnisku

Osoby niepełnosprawne i te z różnymi dysfunkcjami ruchu mogą coraz częściej liczyć na udogodnienia. Sklepy, publiczne toalety, przychodnie, komunikacja miejska oraz dworce i lotniska wyposażone są odpowiednio do potrzeb takich ludzi.

Poręcz dla niepełnosprawnych i podjazdy

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić, że na lotnisku osoba na wózku nie będzie mogła swobodnie się poruszać. Prosta poręcz dla niepełnosprawnych jest niezwykle pomocna, bo osoba poruszająca się wózkiem ma solidne podparcie. Komunikację usprawniają przede wszystkim podjazdy, dzięki którym można dostać się do miejsca docelowego. W barach i różnych sklepach usytuowanych na lotnisku nie powinno zabraknąć innych ułatwień, którymi są np. podjazdy dla niepełnosprawnych.

Poręcz dla niepełnosprawnych powinna znaleźć się także w toaletach i łazienkach. Podłużne rurki przy desce klozetowej i umywalce ułatwiają korzystanie z nich i przede wszystkim zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście wszelkie sprzęty łazienkowe, takie jak muszla czy podajniki papieru oraz mydła muszą znajdować się na wysokości wózka.

Bezpłatna informacja dla niepełnosprawnych

Wiadomo, że wiele osób niepełnosprawnych podróżuje w pojedynkę. Nie każdy umie się odnaleźć w morzu informacji na dużym lotnisku, dlatego szuka pomocy. W wielu miejscach system informacji lotniskowej jest mocno rozbudowany. Elektroniczne tablice z informacją, komunikaty głosowe i telefony przeznaczone dla osób niepełnosprawnych to podstawa. Często też można spotkać się z pylonami przywoławczymi. Rozlokowane są w różnych miejscach, m.in. na parkingu, przed terminalem, na hali odlotów i przylotów. Pylony, czyli punkty zgłoszeń to specjalistyczne urządzenia z napisami SOS i INFO. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, aby wezwać pomoc. Osoba niepełnosprawna może liczyć na przeprowadzenie przez wszystkie punkty obsługi aż do zajęcia miejsca w samolocie.

Odprawa dla osób niepełnosprawnych

Podczas odprawy bagażu osoba z dysfunkcją ruchu poruszająca się na wózku ma do dyspozycji wiele innowacyjnych rozwiązań. Dobry przekaz informacyjny to podstawa. W takich miejscach pomocna okazuje się poręcz dla niepełnosprawnych i uchwyty. Co więcej, pracownik lotniska pomoże w rozpakowaniu i zapakowaniu bagażu oraz nałożeniu okrycia wierzchniego. Dzięki takiemu wsparciu jedna z najtrudniejszych czynności dla osób niepełnosprawnych na lotnisku przebiega sprawnie i przyjemnie.

Parkingi przystosowane dla osób niepełnosprawnych

Po przyjeździe na lotnisko osoba niepełnosprawna powinna od razu czuć się bezpiecznie i komfortowo. Dlatego też wyznaczone są specjalnie oznakowane miejsca parkingowe dla takich osób i najczęściej znajdują się nieopodal wind. Na parkingu można znaleźć też punkty przywoławcze. Nie brakuje podjazdów, dzięki którym osoba na wózku szybko dostanie się na lotnisko. Przystanki autobusowe i taxi ulokowane są najczęściej naprzeciwko terminalu, co skraca znacznie drogę komunikacyjną.

Oczywiście na lotnisku nie powinno brakować automatycznych drzwi i wind. Każde dodatkowe udogodnienie pomaga osobie niepełnosprawnej w miarę szybko załatwić wszelkie formalności.