Cztery najbardziej popularne kierunki studiów

Cztery najbardziej popularne kierunki studiów

Wybór kierunku studiów nie jest dla wszystkich sprawą łatwą i oczywistą. Wielu młodych ludzi podczas wyboru nie jest jeszcze pewna co chce dalej w życiu robić, a zdecydowanie się na pięcioletnią naukę w danym kierunku przysparza nieco problemu. Mimo wszystko, myśląc o dobrej pracy, wielu maturzystów rozważa objęcie w przyszłości takiego zawodu jak psycholog, informatyk czy adwokat Łódź jest miastem, które oferuje sporą ilość uniwersytetów i akademii. Jakie są i co umożliwiają najbardziej popularne kierunki studiów?

Studia informatyczne

Najbardziej popularnym kierunkiem studiów ostatnich lat jest właśnie informatyka. Pomimo tak wielkiego zainteresowania byciem programistą z zawodu , kierunek ten nie jest tak kolorowy jak mogłoby się wydawać. Pewne badania ukazały, iż średni czas pracy informatyka w jednej firmie to około dwóch lat. Tak więc do emerytury taka osoba jest zmuszona średnio 20 razy zmienić swoją pracę. Wymusza to ciągłe dokształcanie się, aby być na bieżąco. Tak więc, opuszczając mury uczelni, należy nastawić się, iż nauka raczej w tym zawodzie się nie skończy.

Studia zarządzania

Interdyscyplinarność kierunku Zarządzanie powoduje, iż osoba kończąca takie studia może znaleźć pracę w charakterze menadżera, konsultanta, specjalisty bądź doradcy, zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych organizacjach, a zwłaszcza w:

  • kadrach oraz działach zarządzania zasobami ludzkimi,
  • w departamentach planowania i rozwoju strategicznego,
  • w każdej organizacji rządowej, przedsiębiorstwie, a także w jednostce administracji państwowej.

Studia psychologiczne

W obecnych czasach psycholog może znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach. W zależności od tego, jaką posiada specjalizację, może on między innymi pracować:

  • w szpitalu, w poradni, w szpitalu psychiatrycznym, ośrodkach inwentaryzacyjnych,
  • w firmie jako specjalista ds. HR-u lub zarządzania zasobami ludzkimi, jako rekruter, konsultant, doradca czy trener, specjalista ds. personalnych;
  • w szkole lub przedszkolu, domu dziecka, domu starców,
  • i wielu innych.

Studia prawnicze

Studia prawnicze są jednym z najbardziej wymagających kierunków studiów. Pierwszym krokiem w karierze jest ukończenie kierunku prawa na jednej z wybranych specjalizacji, a kolejno zdanie aplikacji adwokackiej. Dopiero po tych dwóch etapach absolwent może zostać wpisany na listę adwokatów działających w kraju oraz uzyskuje prawa do wykonywania zawodu. W związku, iż jest to tak zwany wolny zawód, adwokaci nie pracują na umowę o pracę.