Czy Ukraińcy opuszczą polski rynek pracy?

Czy Ukraińcy opuszczą polski rynek pracy?

Przez parę lat do Polski masowo przyjeżdżali Ukraińcy. Głównym powodem było poszukiwanie zatrudnienia w naszym kraju. Innymi pobudkami była bliska odległość, ale też nie tak duże różnice kulturowe. Dziś okazuje się, że płace, które niegdyś były dla Ukraińców atrakcyjne dziś są za niskie. 

Polska już nie tak atrakcyjna, jeśli chodzi o zatrudnienie

W naszym kraju płace od paru lat są na tym samym poziomie. Jeśli obserwuje się wzrost zarobków to, jest on na nieznacznym poziomie. To sprawia, że Ukraińcy nie postrzegają już naszego kraju, jako atrakcyjnego do podjęcia tu zatrudnienia. Niegdyś było inaczej i to również było powodem, dla którego pracodawcy chętniej zatrudniali Ukraińców. Godzili się na za niskie w oczach Polaków stawki, postrzegając je, jako wyjątkowo atrakcyjne i pozwalające się na utrzymanie w naszym kraju. Kolokwialne powiedzenie: „nic nie trwa wiecznie” zdaje się tu być jak najbardziej adekwatne. Ukraińcy przez lata zdobywali doświadczenie w naszym kraju i nauczyli się funkcjonować za granicą. Dzięki temu emigracja do innego kraju ich nie przeraża. Każdy wie, że podstawą konieczną do utrzymania jest praca Niemcy, jako nasi sąsiedzi wydają się wyjątkowo atrakcyjnym krajem do podjęcia tam zatrudnienia.

Praca Niemcy – praca idealna?

Zatrudnienie w Niemczech powszechnie kojarzy się z atrakcyjną płacą i dobrymi warunkami socjalnymi. Dlatego pracuje tam wielu reprezentantów różnych narodowości i współczesne Niemcy to prawdziwy tygiel kulturowy. Praca u naszych sąsiadów budzi również pozytywne skojarzenia wśród Ukraińców. Dlatego chętnie tam szukają zatrudnienia, a część z nich już emigrowała. Sprzyja temu również łatwość wyszukiwania zatrudnienia, co z kolei jest konsekwencją tego, że żyjemy w dobie Internetu. To sprawia, że aby znaleźć pracę, wystarczy tylko wpisać frazę „praca Niemcy”. Jedną z motywacji jest również chęć rozwoju, który zapewnia praca Niemcy, są krajem, w której tej nie brakuje, a w dodatku można liczyć na różnorodność ofert.