Jak (d)oświetlić kuchnię?

Jak (d)oświetlić kuchnię?

Kuchnia jest miejscem wyjątkowym w każdym domu. Coraz częściej łączy się salon z kuchnią, oddzielając je delikatnie aż pomocą ścianek działowych czy w inny, równie innowacyjny sposób. Musi być więc elegancka, praktyczna i co ważne, idealnie (d)oświetlona).

Lampy nad stół

Wiele zależy od tego, jaki metraż ma kuchnia. Duże znaczenie ma także to, czy jest ciemna, czy ma jedno lub kilka okien. Spore pomieszczenie można bardzo ciekawie zaaranżować, zarówno pod względem umeblowania, dekoru, jak i oświetlenia. Ci, którzy decydują się na umieszczenie w kuchni małego stolika mogą postawić na nim małą, stołową lampę lub centralnie nad nim zamontować kinkiet. Chodzi tu o punktowe oświetlenie danego miejsca. Z kolei w sytuacji, gdy w kuchni stanie stół dużych gabarytów warto pomyśleć o zamontowani kilku żyrandoli do kuchni obok siebie, bezpośrednio nad blatem. W ten sposób uzyska się wyjątkowy klimat klimatycznie oświetlonego stołu.

Żyrandole do kuchni – oświetlenie centralne

Oprócz oświetlenia stołu, bardzo ważne są żyrandole do kuchni umieszczone w jej centralny punkcie na suficie. Taka lampa zapewnia równomierną dystrybucję światła na całe wnętrze. Mogą to być np. dwa żyrandole lub trzy, zależnie od metrażu pomieszczenia i zamysłu aranżacyjnego. Oczywiście nie można zapominać o dopasowaniu lampy do stylu kuchni. Inne oświetlenie powinno być zamontowane do wnętrza utrzymanego w bieli, a inne do klimatów industrialnych. Warto też pamiętać o tym, że żyrandole do kuchni powinny mieć klosze nie zaciemnione, bez żadnych aplikacji, aby wnętrze kuchni było jasne i radosne. Najlepiej wybrać więc klosze ze szkła lub tworzywa, przepuszczające światło, albo nieprzezroczyste, ale w jednolitym wybarwieniu.

Oczywiście nie tylko żyrandole do kuchni, ale tez urocze plafony spełnia zadanie centralnego oświetlenia kuchni. Bardzo ciekawie prezentuje się też długa listwa z halogenami czy reflektorka lub lampki Led wbudowane w sufit. Bardzo efektownie wyglądają też świetlówki zawieszone na dłuższych linkach.

Oświetlenie dekoracyjne

Nie tylko żyrandole do kuchni, ale też oświetlenie pełniące zadanie dekoracyjne, powinno znaleźć siew takim pomieszczeniu. Można podświetlić szafki wewnątrz, ale też te wolno wiszące , wykorzystując do tego taśmy LED czy zwykłe żarówki. Warto też podświetlić okap oraz punktowo wyspę, która pojawia się w wielu nowoczesnych kuchniach. Możliwości jest dużo, wystarczy idealnie rozplanować aranżację świetlną kuchni, aby efekt był oszałamiający.