Jak przetrwać – czyli o braku prądu, wody i gazu

  • Dom
  • 21 października 2018
Jak przetrwać – czyli o braku prądu, wody i gazu

W związku z tym, że od zawsze wisi nad różnymi krajami widmo konfliktów zbrojnych lub też kataklizmów musimy być świadomi w jaki sposób możemy przetrwać. Niestety pokolenie nowej generacji, które żyje bardziej w świecie wirtualnym niż realnym w przypadku przerwy w dostawie prądu doznałoby ataku frustracji i jakoś widzę marne szanse na ich przetrwanie.

Tak więc mając na uwadze dobro ogółu przytoczę kilka ważnych rad. Lista zawiera najpotrzebniejsze rzeczy, które pozwolą nam i naszym najbliższym przetrwać między innymi przerwę w dostawie prądu, wody i gazu. Zakupów jakich dokonamy powinny nastąpić z uwzględnieniem terminów ważności nabywanych przez nas produktów. Nie w tym rzecz, żeby za chwilę coś wyrzucać. Kupujmy kasze, mąki, cukier, groch, fasolę, ryż i płatki owsiane. Prócz suchego prowiantu sięgajmy po produkty wysokokaloryczne takie jak czekolady, suszone owoce. Niezbędna jest też woda do przygotowania jakiejkolwiek potrawy, choć można zrobić też zapas mleka UHT z długim terminem przydatności.

Temat zgromadzenia zapasu wody jest o tyle ważny, że bez wody nie przetrwamy w ogóle. Ani bez wody do picia, ani bez wody potrzebnej do przygotowania posiłków z suchego prowiantu. Poza tym czeka nas mycie naczyń oraz dbanie o własną higienę. Przerwy w dostawie wody zdarzały nam się nie raz i zdarzać będą. Nawyk gromadzenia wody w wiadrach i innych naczyniach mamy więc z całą pewnością wyrobiony choćby do spuszczania wody w toalecie. Jeśli jesteśmy przy tej jakże ludzkiej czynności zaopatrzmy się w papier toaletowy, bez którego obyć się może i można, ale dyskomfort użycia liścia, czy gazety jest spory. No to odbiegliśmy od tematu wyżywienia, a przecież mając już spore zapasy trzeba mieć możliwość przygotowania posiłku. Jako źródło ciepła sprawdzi się niezastąpiona turystyczna butla gazowa. Źródłem światła mogą być świeczki lub latarki.

Jeszcze lepiej, gdybyśmy mieli i jedno i drugie, najlepiej po zestawie dla każdej osoby. A i zapas baterii byłby w tej sytuacji nieoceniony. Ze względu na tutejsze warunki klimatyczne przyda się ciepła odzież i koce. Bez względu na porę roku i tak noce są chłodne. Kolejną niezbędną rzeczą jest apteczka. Ważne żeby regularnie kontrolować jej zawartość pod kątem stanu oraz terminów ważności leków. Podstawą są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, zestaw leków jakie musimy regularnie przyjmować oraz środki opatrunkowe w tym woda utleniona i bandaże. Z uwagi na to, że nie mamy gwarancji, że taki stan potrwa krótko, a wpływa to mocno na stan psychiczny naszych bliskich i nas samych należy ten czas czymś zabić. Na przykład gry planszowe, albo ciekawe opowieści z podróży. Grunt nie panikować. Każdy sposób będzie dobry. Jeżeli na nasze nieszczęście stan braku prądu, czy innych klęsk potrwa jeszcze dłużej, na przykład do czasu kiedy nasze zapasy zaczną się kończyć trzeba będzie wyruszyć w poszukiwaniu pomocy na zewnątrz. I tak należy pamiętać, że niekoniecznie uratuje nas pieniądz papierowy, ale raczej towar wymienny lub złoto. Bądźmy przygotowani na najgorsze i nie dajmy się zaskoczyć.