Jakie kosmetyki dla noworodka, a jakie dla mamy?

Jakie kosmetyki dla noworodka, a jakie dla mamy?

W ciąży uważamy, aby nasze kosmetyki nie szkodziły dziecku, ponieważ przenikając przez skórę mamy do krwiobiegu, mogą wpływać również na dziecko. A co po porodzie? Czy można wrócić do preparatów sprzed ciąży? Jak pielęgnować malucha? Które preparaty będą najlepsze dla naszej pociechy?

Mimo że dziecko już jest poza organizmem matki, jej kosmetyki nadal mają wpływ na malucha. Dlaczego? Ponieważ maluch jest cały czas przytulany, całowany i ssie pierś. Kosmetyki matki przenoszą się w niewielkiej ilości na skórę dziecka, a nawet są przez nie zjadane! Dlatego ważne jest, aby matka dalej zwracała uwagę na to, jakie kosmetyki stosuje.

Pielęgnacja dla mamy

Zaraz po porodzie skóra kobiety potrzebuje ujędrnienia, nawilżenia, aby jak najszybciej powróciła do formy sprzed ciąży. Okres karmienia piersią powoduje pewne ograniczenia i nie można stosować niektórych preparatów ani poddawać się niektórym zabiegom np. endermologii. Filtry UV, poliakrylamid, fenoksyetanol, kwasy salicylowy, migdałowy, glikolowy i wiele innych przenikają przez skórę do krwiobiegu. Szczególną uwagę młoda mama powinna zwrócić na to, czym smaruje dekolt, ramiona twarz i biust. Podstawą pielęgnacji powinny być kosmetyki antyalergiczne o jak najprostszym składzie, silnie nawilżające. Do tego należy dołożyć odpowiednio zbilansowaną dietę i ostrożnie włączać aktywność fizyczną.

Jakie kosmetyki dla noworodka

U tak małych dzieci podstawową zasadą jest umiar, który tyczy cię składu kosmetyków, jak i ich ilości. Maluszkowi wystarczy płyn do kąpieli, oliwka i maść do pupy. Odradza się stosowanie perfumowanych chusteczek nawilżanych – lepsze są zwykłe waciki nasączone ciepłą wodą. Oliwki nie powinno się stosować w gorące dni, o ile skóra nie jest przesuszona. Przy wysokich temperaturach skóra pod wpływem oliwki może się podrażnić, mogą pojawić się potówki. Jeśli skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, pojawiają się zaczerwienienia, powinniśmy rozważyć stosowanie emolientów i najdelikatniejszych preparatów myjących dla dzieci. Bardzo ważne jest również to, w czym pierzemy ubranka dziecka. Zwykły proszek może uczulać, warto stosować przynajmniej na początku płyny do prania przeznaczone dla ubranek niemowlęcych. O tym, jakie kosmetyki dla noworodka są najlepsze zdecydujemy i tak dopiero, kiedy dowiemy się jak reaguje na poszczególne preparaty.

Niekiedy skóra malucha, jak i jego mamy, potrzebuje wsparcia dermatologa. U dzieci najczęstszą przyczyną jest, pojawiające się w różnym nasileniem, atopowe zapalenie skóry, a u mam trądzik, powstały na skutek zmian hormonalnych. Nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, im wcześniej zaczniemy leczenie tych przypadłości, tym szybciej się z nimi uporamy.