Jakie mleko dla dzieci wybrać?

Jakie mleko dla dzieci wybrać?

Ustalane diety małego dziecka to wyzwanie dla rodziców. Od pierwszych dni życia należy dbać o to, by dostarczać niemowlęciu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników. W pierwszych miesiącach życia podstawę diety stanowi mleko. Jakie wybrać, by zapewnić dziecku to, co najlepsze?

 

Znaczenie mleka w pierwszych miesiącach życia

Eksperci ds. żywienia niemowląt zalecają karmić dziecko naturalnie. Instytut Matki i Dziecka w schemacie żywienia niemowląt informuje, że mleko matki w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka powinno stanowi podstawę żywienia. Wraz z nim dostarczane są składniki, które gwarantują prawidłowy rozwój dziecka. Można wśród nich znaleźć białko, tłuszcze, węglowodany, błonnik pokarmowy, wodę, wapń, fosfor, magnez i sód. Niestety z różnych względów nie każda matka może sobie pozwolić na karmienie piersią. Dlatego też na rynku dostępne są mleka modyfikowane, których celem jest zastąpienie mleka matki. Tego typu preparaty stworzone są w oparciu o liczne badania, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastąpić naturalny pokarm, dostarczając niemowlęciu tych samych składników, które dostarczane są z pokarmem naturalnym. Wśród tego typu produktów można wymienić Hipp mleko, Bebilon czy Nan Optipro. Dietę dziecka można zacząć rozszerzać od czwartego miesiąca życia, jednak mleko wciąż będzie kluczowym elementem codziennego menu.

 

Mleko w rozszerzonej diecie dziecka

Do mlecznej diety dziecka można zacząć wprowadzać nowe smaki około czwartego miesiąca życia. Około szóstego miesiąca życia karmienie mlekiem przestaje wystarczać i nie zapewnia już dziecku odpowiedniej dawki energii oraz właściwej porcji witamin i składników mineralnych. Dietę dziecka należy rozszerzać stopniowo o składniki takie jak:

– kaszki ryżowe lub zbożowe

– warzywa (marchew, ziemniak) i owoce (jabłka, gruszki, banany) w postaci jarzynek, zup czy przecierów

– chude mięso (z kurczaka lub indyka, a później wołowiny czy jagnięciny)

– ciemnozielone warzywa

– tłuste ryby morskie (łosoś czy szprot)

Gdy dziecko ma około roku, to w jego codziennym menu powinny znaleźć się dwa lub trzy posiłki oparte na mleku modyfikowanym. Można je dodawać np. do kaszek. Nie zaleca się podawać dzieciom dużych ilości mleka krowiego ze względu na zbyt dużą ilość białka. Z wiekiem należy do diety dziecka dodawać coraz więcej nowych smaków, pamiętając o odpowiednim zbilansowaniu posiłków.