Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Jakie rośliny wybrać do ogrodu zimowego?

Ogrody zimowe mogą mieć różną formę. Niektóre znajdują się tuż przy domu lub są do niego dobudowane, a inne znajdują się w większej odległości. W ogrodzie zimowym można urządzić przytulny salon, jadalnie czy pracownię lub np. hodować egzotyczne rośliny.

Zanim kupisz wymarzone krzewy i kwiaty

Przed założeniem ogrodu zastanów się dobrze, jakie gatunki roślin chcesz w nim hodować. Jeśli zależy Ci na konkretnych drzewkach czy innej roślinności, dowiedz się, w jakich warunkach klimatycznych bytują. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nasłonecznienie miejsca, wentylacja, ale też ogrzewanie. Stworzenie odpowiedniego mikroklimatu roślinom będzie warunkować ich wzrost.

Ogród zimowy powinien mieć również odpowiednią kompozycję. Jeśli nie masz zmysłu artystycznego do aranżacji wnętrz, to poproś o pomoc eksperta w tej dziedzinie. Warto też skorzystać z fachowych poradników, w których znajduje się mnóstwo ciekawych porad i wskazówek przy organizowaniu przestrzeni ogrodu.

Na początku przygody z ogrodem zimowym lepiej wybrać takie rośliny, które pochodzą z jednej strefy klimatycznej. Z biegiem czasu możesz łączyć poszczególne rośliny w większe ekosystemy, ale do tego potrzeba mieć określoną wiedzę. Najłatwiej na początku uprawia rośliny z klimatu śródziemnomorskiego, które nie są bardzo wymagające w pielęgnowaniu. Wystarczy im temperatura od 10 do 15 st. Celsjusza, bo zimą przechodzą one w stan spoczynku.

Zastanów się też, czy ogród zimowy ma służyć jedynie do uprawy roślin, czy też ma pełnić funkcję użytkową. Jeśli zamierzasz zorganizować w nim pracownię czy salon, to niestety taka temperatura będzie za niska.

Trochę egzotyki i ekstrawagancji w Twoim ogrodzie zimowym

Palmy bardzo ciekawie aranżują przestrzeń w ogrodzie zimowym. Kolejne egzotyczne rośliny to cytrusy oraz kakaowiec. W takie klimaty wpiszą się różne rośliny pnące, np. bluszcz czy Jaśmin lekarski oraz rośliny wysokie jak figowiec, czy róża Chinka. Możesz stworzyć ciekawa stylistykę Dalekiego Wschodu, w której będzie kolorowo i pachnąco. Stwórz baśniowy klimat pełen tropikalnych roślin, świergotu ptaków i szemrzącej cicho wody. Herbata chińska azalie czy kamelia japońska sprawdzą się idealnie w takim ogrodzie.

Rośliny, które są łatwe w uprawie

Nie każdy szuka wymyślnych pomysłów na realizację komfortowego i przytulnego ogrodu zimowego. Dlatego też takie osoby mogą wybrać rośliny, które łatwo się pielęgnuje. Jedyne warunki, jakie trzeba spełnić, to zapewnić w grodzie wysoką temperaturę od 24 do 28 st. Celsjusza oraz stałą wilgotność. Aby polepszyć warunki klimatyczne panujące we wnętrzu ogrodu, wystarczy założyć mały stawik czy fontannę. Parująca woda będzie dodatkowo zwilżała powietrze, zapewniając roślinom odpowiedni stopień nawodnienia.

Rośliny, które są łatwe w uprawie i nie ma większych problemów z ich zdobyciem to m.in. daktylowiec właściwy, bambus, juka aloesowa, skrzydło kwiat Wallisa czy bananowiec. Takie i podobne im ciepłolubne gatunki najlepiej otaczać szklanymi ścianami. Te wykonane z białego kamienia również będą oddawać stopniowo ciepła, które nagromadziło się w nich w ciągu dnia.

Ogrody zimowe ciekawie zaaranżowane są idealnym miejscem do odpoczynku i relaksacji. Nie musisz przebywać tam godzinami, ani organizować salonu, aby codziennie napawać się ich unikalnym pięknem. Wystarczy położyć się na wygodnym leżaku czy hamaku lub zrobić sobie dłuższy spacer między roślinami.