Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika?

Wybór odpowiedniego zestawu ręczników może wydawać się bardzo prosty, jednak w praktyce znalezienie właściwego kompletu do łazienki może przysporzyć sporo problemów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ręcznika?

Dobry ręcznik — jaki materiał wybrać?

Ręcznik dobrej jakości przeznaczony do ciała, rąk oraz twarzy powinien być zarówno miękki jak i puszysty, a także cechować się wysoką chłonnością, a więc dobrze osuszać ciało z wilgoci.

Przeważnie ręcznik powstaje z naturalnej bawełny typu frotte, a więc o pętelkowej strukturze. Warto także wspomnieć, iż w sprzedaży dostępne są najróżniejsze typy ręczników, które doskonale poradzą sobie po kąpieli. Klasyczny ręcznik typu frotte z bawełny może cechować się jednolitą strukturą, jednak można spotkać również ręczniki żakardowe, których faktura przypomina tłoczoną. Tego typu ręczniki prezentują się nadzwyczaj efektownie, jednak warto również zaznaczyć, iż mogą mieć obniżoną chłonność. Najlepiej, aby żakardowy wzór znajdował się jedynie na części ręcznika — na przykład na jego krótszych bokach.

W sprzedaży są również dostępne ręczniki bawełniane typu fauta, które spotykane są przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego i w krajach arabskich. Tego typu ręczniki wykonane są z cienkiej, a zarazem chłonnej bawełny o płóciennym splocie. Mają one szerokie zastosowanie — mogą być wykorzystywane jako ręczniki kąpielowe, plażowe oraz jako dekoracja w domu, na przykład obrus albo narzuta.

Poza bawełną, do produkcji dobrego ręcznika wykorzystuje się także inne materiały naturalne, na przykład bambus, len, jednak są one rzadziej spotykane. Do wyboru są również ręczniki z tworzyw sztucznych, na przykład z mikrofibry. Najczęściej stosowane są one przez sportowców, ponieważ są lekkie, szybko chłoną wodę oraz wyróżnia je ich pakowność, jednak nie są tak przyjemne w dotyku, jak tradycyjne ręczniki bawełniane.

Dobre ręczniki — wszystko zależy od gramatury

W przypadku gdy celem jest zakup ręcznika wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na jego gramaturę. Jest to parametr, który określa ciężar materiału, a dokładniej liczbę gramów materiału wykorzystanych do stworzenia metra kwadratowego produktu. Im gramatura będzie wyższa, tym ręcznik będzie cięższy, jednak także grubszy, chłodniejszy i przyjemny w dotyku.

Najlepiej, aby gramatura ręcznika wynosiła około 500 g/M2. Tak wysoką gramaturę mają również ręczniki hotelowe, które można zakupić również do użytku domowego.