Nowoczesne domy

  • Dom
  • 31 października 2019
Nowoczesne domy

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się nowoczesne domy. Dom inteligentny (z angielskiego „smart house”) to taki, który wyposażony jest w różnego rodzaju systemy oraz urządzenia. Mówi się, że umożliwiają one mieszkańcom wręcz „porozumiewanie się” z własnym domem.

 

Czym się charakteryzują?

Dom inteligentny daje mieszkańcom bardzo wiele możliwości. Z założenia wszelkie jego urządzenia mają dawać domownikom maksymalny komfort mieszkania. Dodatkowo dzięki inteligentnym systemom oraz umiejętnemu ich użytkowaniu możemy znacząco obniżyć koszty codziennego życia –w szczególności chodzi tutaj o mniejsze rachunki za prąd. Inteligentny dom w ostatnim czasie przestał być luksusem, przeznaczonym tylko dla osób najzamożniejszych. Koszty zainstalowania w domu inteligentnych systemów i urządzeń nie są już tak wygórowane, jak jeszcze kilkanaście lat temu.

 

Jak ułatwiają życie mieszkańcom?

Dom inteligentny to przede wszystkim wiele różnego rodzaju ułatwień dla jego mieszkańców. Dzięki specjalnemu systemowi domownicy mogą za pomocą smartfona kontrolować wiele mechanizmów, które są kluczowe dla funkcjonowania całego domu. W ten sposób można na przykład włączać i wyłączać oświetlenie, kontrolować temperaturę panującą w pomieszczeniach, a także kontrolować różnego rodzaju czujniki – na przykład czujniki gazu czy dymu. Przez smartfona możemy mieć kontrolę również nad systemem alarmowym. To wszystko jest możliwe nawet wówczas, gdy znajdujemy się daleko od naszego domu. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które często wyjeżdżają. Inteligentny dom pozwala bowiem znacznie podnieść poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańców. Dzięki inteligentnym systemom alarmowym, gdy tylko coś niepokojącego zdarzy się w naszym domu, zostaniemy o tym poinformowani. Ponadto automatycznie zawiadomione zostaną również odpowiednie służby. Systemy alarmowe inteligentnego domu mogą być wyposażone nie tylko w kamery, z których obraz cały czas jest dla nas dostępny, ale także w czujniki ruchu. Dzięki wszystkim tym mechanizmom, nie musimy martwić się o bezpieczeństwo mieszkańców naszego domu.