Jak jeździć automatem?

Jak jeździć automatem?

Jazda z samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów jest zupełnie inna, niż z manualną. Większość kierowców twierdzi, że jest przyjemniejsza i znacznie łatwiejsza niż „manual”. Niestety, dosyć łatwo ją uszkodzić, a koszty naprawy mogą być bardzo wysokie. Przeczytajmy, na co zwrócić uwagę kiedy jeździmy automatem.

Jak korzystać z automatycznej skrzyni biegów?

W automacie nie wrzucamy po kolei biegów w miarę, jak rozpędzamy samochód. W zamian za to, musimy ustawić odpowiedni tryb jazdy. Resztę robi za nas elektronika i mechanika. Wyróżniamy:

W pozycji P (parkingowej) nie ma przełożenia napędu na koła. Zablokowane są koła osi napędzanej, ale odblokowana jest stacyjka. Dlatego tylko w tej pozycji możemy wyjąć kluczyk. Ten tryb możemy włączyć dopiero po całkowitym zatrzymaniu pojazdu. Nawet przy bardzo niewielkiej prędkości włączenie trybu P spowoduje bardzo gwałtowne zatrzymanie się samochodu i najprawdopodobniej wyłamanie mechanizmu blokującego koła.

Przełożenie neutralne – N – pozwala nam na przetoczenie samochodu, gdyż nie blokują się koła pomimo braku przekazania napędu. Nie jest jednak zalecane włączanie tego trybu podczas  jazdy. Powoduje to szybsze zużycie się przekładni.

Bieg wsteczny, R – umożliwia jazdę do tyłu. Najlepiej jest przed jego włączeniem całkowicie zatrzymać samochód i chwilę odczekać. Tryb często działa z lekkim opóźnieniem rosnącym w miarę zużycia przekładni oraz spadku temperatury oleju.

Bieg do jazdy – D. Po jego włączeniu i puszczeniu hamulca samochód rusza. Jeżeli naciśniemy pedał gazu, przyspieszy, a jeżeli hamulca, zwolni. Automat sam zmienia biegi więc nie musimy się martwić o to, jaki aktualnie będzie najbardziej ekonomiczny dla naszego samochodu.

W niektórych modelach samochodów z automatyczną skrzynią biegów odnajdziemy także inne tryby jazdy, jak W – Winter, S – Sport lub E – Economic. Zanim zaczniemy ich używać, zapoznajmy się z instrukcją obsługi. Lekkomyślna jazda na przypadkowo dobranych przełożeniach może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów.

Czy naprawa automatycznej skrzyni biegów jest droga?

Niestety, ale koszty naprawy automatycznej skrzyni biegów potrafią sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych (uwzględniając jej rozebranie oraz diagnostykę). Jeżeli decydujemy się na auto używane warto rozważyć zakup gwarancji. Od kilku lat na rynku funkcjonują firmy oferujące gwarancje do aut używanych. Samochody używane z gwarancją objęte są ochroną w razie wystąpienia określonego rodzaju wad i usterek. Jedną z nich jest także awaria skrzyni biegów. W przypadku wystąpienia takiego problemu nie będziemy musieli się przejmować bardzo wysokimi kosztami naprawy tylko skorzystamy z oferty gwaranta.