Jakich specjalistów brakuje na niemieckim rynku pracy?

Jakich specjalistów brakuje na niemieckim rynku pracy?

Niemiecki rynek pracy od lat przeżywa bardzo mocny kryzys związany z niedoborem rąk do pracy. Osoby z zagranicy zachęcane są do podjęcia zatrudnienia różnymi metodami, w tym ułatwieniami administracyjnymi, czy ograniczeniem problemów organizacyjnych przy staraniu się o kredyt w Niemczech.  Taka sytuacja sprawiła, że coraz więcej osób rozważa emigrację, gdyż możliwe jest dostanie dobrze płatnej pracy, a ponadto relatywnie łatwo można się tam zadomowić, wynajmując lub kupując mieszkanie. Pozostaje jednak pytanie o to, jakich pracowników poszukują niemieccy pracodawcy i kto będzie miło widziany za zachodnią granicą.

W których branżach panują największe niedobory na niemieckim rynku pracy?

Jako że niemiecka struktura demograficzna jest bardzo niekorzystna i z roku na rok ubywa osób aktywnych zawodowo, na rzecz emerytów, rąk do pracy brakuje niemal w każdej branży. Dotyczy to zarówno niewykwalifikowanych pracowników, przed specjalistów o średnich kwalifikacjach, aż po osoby z wyższym wykształceniem  i dużym doświadczeniem zawodowym. Największą popularnością wśród Polaków i pracowników zza wschodniej granicy cieszą się zawody w branżach niewymagających specjalnych kwalifikacji. Są to między innymi posady w fabrykach. Tego typu stanowisk pracy jest bardzo wiele w dowolnym regionie Niemiec i można bardzo łatwo znaleźć pracę w tym zakresie. Dotyczy to dowolnego obszaru produkcji, w tym produkcji i obróbki metali, konstrukcji prefabrykowanych, a także produkcji w branży spożywczej. Rąk do pracy brakuje także w magazynach oraz obiektach logistycznych i transporcie. Bardzo wielu kierowców zatrudnionych w Niemczech to Polacy, a braki w tej branży ciągle się pogłębiają więc potrzeba nowych pracowników. Najłatwiej jest dostać pracę kierowcom samochodów ciężarowych z prawem jazdy kategorii C i C+E.

Osoby z umiejętnościami technicznymi, tacy jak mechanicy  i pracownicy związani z obsługą aut oraz maszyn także będą mieli łatwo o pracę. Tak jak brakuje kierowców, tak samo brakuje mechaników, wulkanizatorów, blacharzy, oraz serwisantów maszyn mechanicznych w fabrykach.

Aklimatyzacja w Niemczech

Chcąc legalnie pracować za zachodnią granicą, trzeba spełnić obowiązek meldunkowy, a także płacić wszystkie podatki. Spełniając te kryteria i mając stałe zatrudnienie, łatwo jest dostać kredyt w Niemczech oraz zacząć normalnie funkcjonować w Niemieckim społeczeństwie korzystając ze wszystkich usług publicznych, takich jak szkoły dla dzieci, służba zdrowia lub inne instytucje pożytku publicznego.