5 domowych sposobów na ból gardła

5 domowych sposobów na ból gardła

Bolące gardło to jeden z pierwszych i najczęstszych objawów infekcji. Nie ignoruj go, bo działać odpowiednio wcześnie możesz zatrzymać rozwój choroby na takim etapie, że nie utrudni Ci ona znacznie codziennego funkcjonowania. Jak sobie poradzić z bólem gardła bez pomocy lekarza?

Dlaczego boli gardło?

Gardło w ponad 80% przypadków atakują wirusy, a dopiero pozostałą część stanowią bakterie i w minimalnej ilości grzyby. Infekcje wirusowe zwykle mają łagodny przebieg i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Zażywane na ból gardła środki mają na celu zmniejszenie obrzęku, przekrwienia i stanu zapalnego zajętej okolicy. Do tego należy dbać, by układ odpornościowy miał właściwe warunki do walki o nasze zdrowie. Wskazany jest wypoczynek, duża ilość snu, właściwa podaż witamin i minerałów oraz picie dużej ilości wody. Jeśli jednak przytrafi nam się zakażenie bakteryjnej lub grzybicze raczej nie wybronimy się samodzielnie i będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. W przypadku bardzo ostrego przebiegu choroby, wysokiej gorączki, czy ropnej wydzieliny, nie czekajmy i zgłośmy się do przychodni.

Jak walczyć z bólem gardła domowymi sposobami?

  1. Płucz gardło sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona ma działanie odkażające i przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Z przygotowaniem odpowiedniego roztworu poradzi sobie każdy. Wystarczy łyżeczkę sodki rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody. Takim płynem delikatnie przepłukujemy jamę ustną ok. 3-4 razy dziennie.

  1. Płukanka ziołowa.

Medycyna ludowa od dawna korzysta ze zbawiennego działania ziół, które zapewne masz w swojej kuchni i zwykle używasz do doprawiania potraw. Zalej porcję ziół wrzątkiem i pozostaw pod przykryciem na ok. 15 min. Po tym czasie przepłucz naparem jamę ustną. Taki zabieg możesz powtórzyć nawet kilka razy dziennie. Zioła, z których możesz skorzystać to tymianek, rumianek, czy szałwia. Będą działały przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i nawilżą błonę śluzową, a więc uczucie drapania powinno się zmniejszyć.

  1. Do herbaty dodaj miód.

W walce z każdym przeziębieniem bardzo istotne jest nawodnienie. Pić nie musisz tylko wody. Możesz zdecydować się na herbatę z miodem, sokiem malinowym, czy imbirem. Taki napój przyjemnie Cię rozgrzeje, nawilży śluzówkę, a dodatkowo zadziała przeciwwirusowo i odkażająco.

  1. Czosnek pomoże zwalczyć bakterie.

Zapewne z dzieciństwa kojarzysz, jak babcia zachęcała się do wypicia mleka z czosnkiem i miodem. Choć smak tej mikstury nie zachęcał do powtórzenia zabiegu, to nie można mu odmówić zbawiennego działania w chorobie. Czosnek zawiera awidynę, jeden z najsilniejszych antybiotyków występujących w naturze i mocno wspomoże Cię w domowej walce z bakteriami.

  1. Nawilżaj powietrze.

Dobrze nawilżone powietrze, to lepiej nawilżone gardło i mniejsze uczucie jego podrażnienia. Jeżeli nie masz nawilżacza powietrza, możesz wspomóc się inhalacją z soli fizjologicznej, rozwiesić pranie w pokoju, czy nawet postawić w nim miskę z parującą wodą.