5 typowych błędów kupujących samochody używane

5 typowych błędów kupujących samochody używane

Kupno samochodu używanego to dla wielu osób bardzo ważny moment. Niestety, często w podjęciu tej decyzji towarzyszą niedopatrzenia, które w późniejszym czasie mogą boleśnie dać o sobie znać. Jak im zapobiec? O tym więcej w poniższym artykule.

Jak przygotować się do wizyty u sprzedawcy?

Jeden z najpoważniejszych błędów to brak danych o sprzedawcy. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie osoby oferującej zakup auta jeszcze przed spotkaniem. Cenne są opinie innych użytkowników zamieszczone na stronach internetowych, które świadczą o tym czy warto dokonać transakcji. Inny popularny błąd to brak przygotowania ze strony kupującego do sprawdzenia samochodu, jaki chce się kupić. Nie wystarczy na miejscu “zajrzeć pod maskę”, ale już wcześniej trzeba wypisać każdą najdrobniejszą rzecz, jaką należałoby przejrzeć.

Jak zachowywać się na miejscu?

Ważne, aby nie kupować samochodu za wszelką cenę! Nawet jeżeli pojazd jest potrzebny natychmiast, warto podejść trzeźwo do sprawy i ocenić stan praktyczny auta. Często dzieje się tak, że samochód znajduje się kilkaset kilometrów dalej, a przebyta droga kosztowała wiele czasu oraz wysiłku. Nie mniej jednak o wiele można ponieść o wiele większe straty “kupując kota w worku”
Kolejnym popularnym błędem jest nie zwracanie uwagi na usterki. Często auto robi ogromne wrażenie, dlatego drobne niedoskonałości są pomijane milczeniem. Z drugiej strony, defekty, takie jak zacinanie się tylnych drzwi czy zarysowany lakier w przyszłości mogą kosztować użytkownika wiele pieniędzy. Inny błąd polega na kupnie tanich samochodów używanych. Oczywiście nie ma w tym na pozór nic złego. Jednak niska cena ma swój powód, np. ukryta awaria.

Samochody używane z gwarancją – czy warto?

Dużo prostsze rozwiązanie to samochody używane z gwarancją. Tego typu auta są najczęściej dostępne w salonach dealerskich. W sprzedaży tylko i wyłącznie mogą być pojazdy po dokładnej ocenie stanu technicznego zgodnie z najwyższymi standardami. Samochody używane z gwarancją nie należą do najtańszych, jednak kupujący nie zostanie oszukany, a zakupiony pojazd posłuży na długie lata. Dodatkowy atut to bezpieczeństwo pod kątem prawnym i legalna dystrybucja. Dostępna jest także jazda próbna, aby lepiej zorientować się czy transport spełnia stawiane warunki i działa poprawnie. Samochody używane z gwarancją posiadają gwarancję nawet na dwa lata. To jeden z najgłówniejszych powodów, dlaczego warto skorzystać z tego rodzaju usług. W związku z występującymi problemami zawsze można odwiedzić warsztat i w ramach gwarancji wymienić uszkodzoną część.