Małe dzieci komunikują się ze swoimi rodzicami za pomocą śmiechu oraz płaczu. Ten drugi komunikat przysparza nieco problemu, ponieważ każdy chce jak najszybciej zakończyć płacz u malucha a nie zawsze zna powód jego powstania – może być nim głód, niezadowolenie lub nawet kolka u noworodka. W jaki sposób rozpoznać przyczynę płaczu dziecka oraz jak go ukoić?
Dlaczego dzieci płaczą?
Przyczyn płaczu dziecka jest wiele. Nie potrafią się one jeszcze komunikować za pomocą rozmowy, więc robią to w sposób, w który potrafią – płacz. Najczęstszym jego powodem jest próba manipulacji, chęć wymuszenia czegoś na opiekunach, robienie na złość lub przewrażliwienie i rozpieszczenie. Dzieci płaczą o wiele częściej, niż jest to dostrzegane przez bliskie im osoby. Tak właśnie chcą nam powiedzieć o swoich niezaspokojonych potrzebach.
Płacz może mieć różną głośność, natężenie, częstotliwość oraz wysokość. Może być on monotonny lub rytmiczny, nagły, przeszywający i pełen bólu, proszący.
Zaufanie do rodzica
Reagowanie na płacz swojej pociechy wzmacnia jej zaufanie do rodzica. Ma to bardzo ważne znaczenie w tworzeniu jego bezpiecznego stylu przywiązania. Niezależnie od wieku dziecka i przyczyny płaczu, tak silne emocje zawsze sygnalizują potrzebę bliskości. Najlepszym działaniem jest pozostanie przy dziecku dopóki się nie wypłacze.
Najpopularniejsze powody dla których dzieci płaczą
Dzieci najczęściej płaczą z następujących powodów:
- głód lub pragnienie,
- uczucie zimna lub gorąca,
- hałas,
- zmęczenie lub uczucie senności,
- różne dolegliwości jak np. kolka u noworodka,
- znużenie,
- uczucie dyskomfortu z powodu niewygodnego ubrania lub brudnej pieluszki.
Co dzieci chcą zakomunikować rodzicom swoim płaczem?
Płacz dziecka może wyrażać więcej niż parę słów. Najczęściej można go zastąpić słowami:
- „boje się”,
- „potrzebuje przytulenia”,
- „tęsknie za Tobą”,
- „nie radzę sobie z tym”,
- „nie lubię kiedy mi tak robisz”
- „nie lubię być sam”
- „nie czuje się tutaj bezpiecznie”
Sposoby, dzięki którym można ukoić płacz dziecka
Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na ukojenie płaczu dziecka. Warto wiedzieć, iż każdy maluch jest inny oraz na każdego jeden sposób może być mniej lub bardziej efektywny od drugiego. Są nimi:
- noszenie na rekach lub w chuście,
- ukojenie przy piersi,
- uciszanie szeleszczącymi głoskami jak np. „szszsz…”,
- masowanie,
- kołysanie,
- otulanie miękkim kocykiem,
- ciepła kąpiel,
- dotykanie skóry dziecka.