Co na problemy z pęcherzem?

Co na problemy z pęcherzem?

Dyskomfort i ból podczas oddawania moczu może zwiastować zapalenie pęcherza. Ta choroba rozwija się dość szybko, dlatego bardzo ważne jest jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Jakie są objawy zapalenia pęcherza i jak szybko je zwalczyć?

 

Jak objawia się zapalenie pęcherza?

Infekcje układu moczowego objawiają się w różny sposób. Jak rozpoznać, że układ moczowy został zakażony?

– oddawaniu moczu towarzyszy ból i pieczenie

– w moczu pojawia się krew

– mocz ma zmieniony kolor np. na ciemnożółty

– pojawia się uczucie tzw. pełnego pęcherza

– powyższym objawom towarzyszy gorączka lub nudności

 

Zapalenie pęcherza to nie jedyna choroba, która dotyka układ moczowy. Częstym schorzeniem jest też nietrzymanie moczu czy tzw. skąpomocz (mocz oddawany jest w zbyt małych ilościach). Wszystkie wymienione schorzenia mogą dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn, bez względu na wiek. Nie należy lekceważyć objawów tych chorób, ponieważ nieleczone mogą przerodzić się w groźne infekcje lub doprowadzić do poważnych chorób np. niewydolności serca.

 

 Jak leczyć zapalenie pęcherza?

W przypadku pojawienia się powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który zleci badania krwi i moczu oraz przepisze odpowiednie leki. Zapalenie pęcherza to problem, który lubi nawracać, dlatego w przypadku, gdy objawy zaczną zwiastować ponowną infekcję układu moczowego, warto od razu zastosować środki, które zahamują rozwój stanu zapalnego i uśmierzą ból towarzyszący oddawaniu moczu. Do takich preparatów można zaliczyć Furaginum, UroAPTEO czy Urinal. Przy zapaleniu pęcherza wskazane jest też spożywanie witaminy C. Tabletki można zastąpić wodą z cytryną lub sokiem z żurawiny, co wpłynie na częstsze oddawanie moczu i szybsze wypłukanie bakterii. Witamina C zakwasza organizm, dzięki czemu wzmocnione będzie antybakteryjne działanie leków. Aby przyspieszyć leczenie, warto też pić ziołowe moczopędne napary np. z pokrzywy. W przypadku infekcji dróg moczowych należy zwrócić szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych. Warto też przez jakiś czas przebywać w cieple i nie wystawiać się na działanie niskich temperatur.