Marzy nam się sanatorium, jednak kolejki sprawiają, że jest to marzenie mało realne. Niestety osób, które wymagają rehabilitacji, jest wciąż bardzo dużo. Bezpłatne wyjazdy można załatwić z dwóch źródeł – ZUS-u i NFZ-u. Mogą z nich skorzystać osoby na emeryturze lub pracujące, przebywające na zwolnieniu lekarskim.
Jeśli jednak nie należymy do szczęśliwców, którym sanatorium należy się za darmo, możemy za nie zapłacić lub zrobić sobie je w domu. Ta druga opcja trochę kłóci się z wizją rehabilitacji w uzdrowisku w pięknym miejscu z daleka od domu. Jednak jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.
Zabiegi borowinowe w domu
Borowina pomaga w leczeniu nadżerek oraz bólów po złamaniach i chorobach układu nerwowego, żołądkowego, łagodzi obrzęki. Borowina ujędrnia ciało, wygładza zmarszczki, a także poprawia stan włosów. Aby przygotować kąpiel borowinową w domu, wystarczy rozpuścić w wodzie kostkę torfową lub przy użyciu specjalnej pasty przygotować lecznicze okłady na ciało. Do kąpieli używa się rozpuszczanych w wodzie kostek torfowych, które bez problemu dostaniemy w aptece. Niektóre produkty mają substancje zapachowe takie jak olejek sosnowy. Okłady lecznicze przygotowuje się ze specjalnej pasty borowinowej lub gotowych plastrów. Zabiegi borowinowe takie jak kąpiel czy okłady trwają do 30 minut. Na początku robi się sporo bałaganu, szczególnie kiedy używany tradycyjnej borowiny, jednak z czasem nabierzemy wprawy. Z okładów i kąpieli borowinowych nie mogą korzystać kobiety w ciąży i osoby z chorobą wieńcową, niestabilnym ciśnieniem, niewydolnością oddechową i nadczynnością tarczycy, chorobą nowotworową, krwawieniami z dróg rodnych, żylakami i urazami kości w początkowym okresie po złamaniu lub silnym stłuczeniu.
Kąpiel solankowa w twojej wannie
Kąpiel solankowa wpływa głównie na układ krążenia, rozszerza naczynia włosowate i poprawia krążenie oraz reguluje aktywność układu autonomicznego, zwiększa wydzielanie hormonów — histaminy, serotoniny czy adrenaliny. Ponadto kąpiel solankowa uspokaja, relaksuje i leczy naszą skórę. Kąpiel solankową można przygotować samodzielnie w domu, potrzebujemy tylko sól leczniczą słabszą lub mocniejszą. Słabsza powinna mieć temperaturę około 34-37 st. C., natomiast mocniejsza 37-40 st. C. Należy rozpocząć od chłodniejszej i kapać się 25 minut. Przeciwwskazania to gruźlica, niewydolność krążenia, choroba Sudecka, osteoporoza w zaawansowanym stadium, wady serca, nadczynność tarczycy, otwarte rany, nowotwory, ciąża.
W domu możemy również zorganizować sobie masaż dzięki mobilnemu masażyście, który dojedzie do nas ze stołem do masażu i wszystkimi potrzebnymi akcesoriami. Możemy również zainwestować w maty masujące i rolery, dzięki czemu wykonamy sobie taki masaż sami. Jak widać dla chcącego nic trudnego.