Żylaki… To z ich powodu wiele kobiet rezygnuje z pokazywania swoich nóg. Choć walczymy z nimi po to, by znów móc założyć krótką sukienkę, to nie estetyka jest największym problemem. Nieleczone żylaki prowadzą do wielu innych powikłań, które na dłuższą metę mogą znacząco pogorszyć nasze zdrowie.
Jak powstają żylaki?
W początkowym okresie rozwoju żylaki nie są bardzo uciążliwe, a często nawet nie są widoczne, więc dużo osób ignoruje pierwsze symptomy. Czymś co powinno nas zaniepokoić jest uczucie ciężkich nóg pojawiające się, krótko po wstaniu, a czasem też nie ustępujące po nocy. Jeżeli do tego dochodzi opuchlizna w okolicy kostek mamy jasny sygnał, że nasz układ żylny nie funkcjonuje prawidłowo. W kolejnym etapie rozwoju choroby może być odczuwany bardzo dotkliwy, rwący ból, który będzie szczególnie zauważalny po dłuższym przebywaniu w jednej pozycji. Pierwsze wizualne objawy związane są małymi naczynkami, które pękają tworząc nieestetyczne pajączki. Zauważając u siebie, któryś z powyższych objawów warto zacząć się interesować profilaktyką i leczeniem zaburzeń.
Lek na żylaki – czy istnieje skuteczna terapia?
Jedyną, skuteczną metodą na pozbycie się żylaków jest operacja. Na szczęście coraz częściej odchodzi się od tradycyjnej chirurgii wymagającej znieczulenia i użycia skalpela. Usunięcie żylaków wiązało się z usunięciem całej, niedrożnej żyły, poprzez nacięcie w pachwinie i nad kostką. Oczywiście zabieg taki pozostawiał blizny, a pacjent musiał pozostać w szpitalu przez kilka dni. Obecnie na popularności zyskują zabiegi laserowe, po których pacjent tego samego dnia może udać się do domu, a sama procedura dzięki odpowiednio dobranemu znieczuleniu jest zupełnie bezbolesna. Choć żylaków, nie można wyleczyć w inny sposób, to można zmniejszyć tempo ich rozwoju i prawdopodobieństwo postawania nowych. Kluczowa będzie tu profilaktyka, a więc ruch, odpowiednia dieta, a nawet dobrze dobrana odzież i buty. Ćwiczenia usprawnią pompę mięśniową i ułatwią przepływ krwi przez naczynia. Ubrania powinny wywierać mniej więcej równomierny nacisk w każdym miejscu ciała. Wszelkiego rodzaju ściągacze, gumki, paski będą utrudniały przepływ płynów w danym segmencie ciała. W przypadku już nasilonych problemów możesz też zastosować pończochy przeciwżylakowe, które wywierając odpowiedni nacisk nie dopuszczą do zalegania krwi w dalszych częściach ciała. Dieta pomoże wzmocnić i uszczelnić żyły. Wspomóc Cię w odżywianiu może też lek na żylaki, który w składzie najczęściej będzie miał substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi (np. heparynę), oraz zapobiegającą pękaniu naczyń krwionośnych, a więc i poszerzaniu się światła naczynia. Pamiętaj jednak, że lek na żylaki, choć najprostszy w zastosowaniu, będzie tylko dopełnieniem terapii, a nie jej podstawą. Nie zmieniając przyzwyczajeń związanych z ruchem, dietą, czy noszoną odzieżą, nie uzyskasz znaczącej poprawy swojej sytuacji.