O ashwagandzie mówi się coraz więcej, gdyż zarówno korzeń, jak i owoce tej rośliny posiadają wiele zbawiennych właściwości. Jedną z największych zalet związanych ze jej stosowaniem jest leczenie niepłodności u mężczyzn. Przekonaj się dlaczego jeszcze warto przyjrzeć się jej bliżej.
Ashwagandha – podstawowe informacje
Mimo, iż w Polsce wielu ludzi jeszcze o niej nie słyszało, w przypadku medycyna ajurwedyjskiej odgrywa ona ważną rolę już od wielu tysięcy lat. Jej właściwości wspierają przede wszystkim artretyzm, gruźlicę, zapalenie oskrzeli oraz bielactwo. Ludzie sięgają po nią, żeby lepiej sypiać oraz łatwiej przechodzić cykle miesiączkowe, które jak wiadomo dla wielu kobiet stanowią istny koszmar.
Wymienione właściwości są uwarunkowane występowaniem w niej niezwykłych związków, o czym dokładnie mowa? Zielony odcinek rośliny posiada witanolidy, które działają antybakteryjnie oraz mają właściwości antynowotworowe. Kiedy wziąć pod uwagę korzeń, występują tam przede wszystkim glikowitanolidy mające charakter adaptogenny, czyli dzięki nim organizm posiada lepszą odporność. W korzeniu występują także witanozydy, co ciekawe naukowcy jeszcze nie są pewni ich właściwości, co może w przyszłości przełożyć się na przełom w medycynie.
Ashwagandha – kiedy należy po nią sięgnąć?
Jest to roślina wykorzystywana głównie przez osoby pragnące odzyskać siły witalne, odpowiada za wspieranie kondycji ciała oraz umysłu. Dobrze sprawdzi się także u sportowców, którzy dzięki intensywnym treningom starają się uzyskać jak najlepsze wyniki w danej dyscyplinie sportu bądź ćwiczą dla własnej przyjemności. Ashwagandha przydaje się osobom pracującym umysłowo, zmagającym się z dużą ilością stresu oraz presji, a także ludziom, którzy muszą się intensywnie koncentrować w ciągu pracy oraz całego dnia. Rośliny wpływa na receptory znajdujące się w mózgu, dzięki czemu działają one na większych obrotach oraz są sprawniejsze.
Oprócz tego, posiada działanie przeciwdepresyjne. Powinny sięgnąć po nią osoby, które zmagają się z kiepskim nastrojem, depresją, schizofrenią, występują u nich stany lękowe oraz nerwica.
W dzisiejszych czasach naukowcy bardzo się nią interesują, gdyż otwarcie się mówi, że nie wszystkie jej właściwości zostały jeszcze poznane. Aktualnie uważa się, że może być ona przydatna w sytuacji terapii choroby Alzheimera.
Badania ekspertów dotyczą także wykorzystania ashwagandhy w walce z nowotworami. Warto sięgać po nią także, kiedy człowiek przechodzi chemioterapię, a to cały czas nie koniec jej zbawiennych właściwości.