Zaparcia u niemowlaka to dość często problem zależny przede wszystkim od jego jadłospisu. Najczęściej zaczynają się pojawiać, kiedy do diety dziecka zostaną włączone inne pokarmy niż mleko matki. Czasem mleko modyfikowane również może spowodować tego typu dolegliwości. Brzuszek malucha jest bardzo wrażliwy, gdyż dopiero uczy się radzić sobie z tym, co do niego trafia.
Wiele mam ma wątpliwości czy ich dziecko wystarczająco często się wypróżnia. Noworodki oddają stolec kilka razy w ciągu dnia, dziecko kilkumiesięczne zazwyczaj robi to raz dziennie. Jest to jednak sprawa indywidualna i szczególnie na początku należy obserwować dziecko. Jeżeli danego dnia nie wypróżniło się, kopie nóżkami, płacze i nie chce jeść, pewnie ma problem z wypróżnieniem.
Po pierwsze należy się przyjrzeć temu, co dziecko je. Jeżeli jest już na mleku modyfikowanym, powinno być już dopajane wodą. Zbyt mała ilość płynów może przyczyniać się do zalegania treści w jelitach. Jeżeli to nie pomoże, należy kaszki ryżowe, jeżeli takowe spożywa, zamienić na kukurydziane, dziecko nie powinno spożywać słodyczy i słodzonych soków. Do miksowanych owoców można dołożyć suszoną śliwkę, jabłuszko lub podać rzadkie siemię lniane. Oczywiście dotyczy to dzieci, które jedzą inne pokarmy oprócz mleka.
Modyfikowanie diety, która ma zapobiec zaparciom, może potrwać kilka dni. Maluchowi trzeba jednak pomóc natychmiast. Najpowszechniejszym sposobem są czopki glicerynowe dla niemowląt. Podane doodbytniczo zazwyczaj załatwiają sprawę w ciągu pół godziny. Trochę mniej popularnym sposobem, który nie tylko pozwala się dziecku wypróżnić, ale także usunąć gazy jelitowe są specjalne rurki doodbytnicze. Są dostępne w aptekach i bezpieczne w stosowaniu, ponieważ moją ogranicznik, i nawet niedoświadczona osoba nie zrobi dziecku krzywdy. Trzecim sposobem na zaparcia są wszelkiego rodzaju preparaty doustne na zaparcia i dzieci takie jak Xenna Balance Junior, Laximed, Hipp herbatka koperkowa. Należy jednak pamiętać, aby ułatwianie wypróżniania nie stało się regułą, gdyż rozleniwi to układ pokarmowy dziecka. Podstawą profilaktyki zaparć powinna być prawidłowa dieta i nawodnienie organizmu.