Co warto zabrać ze sobą na wczasy w stylu caravaningowym?

Co warto zabrać ze sobą na wczasy w stylu caravaningowym?

Caravaning to specyficzna forma spędzenia wakacji, na którą decyduje się coraz to większa liczba osób. Jest to doskonały sposób na ucieczkę od miasta i codziennych obowiązków w odosobnione miejsce na łonie natury. Najważniejsze co trzeba mieć, aby wybrać się na taki rodzaj spędzenia urlopu, to przyczepa kempingowa i kilka niezbędnych akcesoriów, które nie raz mogą uratować życie.

Przedsionek do przyczepy kempingowej bądź namiot

Podczas planowania wypadu na kemping przede wszystkim należy pomyśleć o miejscu noclegowym oraz tym, w którym będzie spędzany czas w razie niepogody. Idealnym rozwiązaniem jest namiot bądź gdy miejscem spania jest samochód, bądź przyczepa kempingowa – przedsionek do przyczepy kempingowej. Decydując się na namiot, należy zwrócić uwagę na wodoodporność jego podłogi i tropiku oraz czy namiot posiada sam w sobie przedsionek, w którym będzie możliwe przechowanie części bagażu. Cenniejsze rzeczy zaleca się trzymać w środku namiotu, dlatego w przypadku gdy nie jest istotny rozmiar namiotu po jego spakowaniu, warto wybrać np. namiot 3 osobowy decydując się na wczasy w dwie.

Śpiwór turystyczny – podnieś komfort swojego snu

Drugim dość istotnym akcesorium na biwak jest śpiwór turystyczny. To właśnie przedsionek do przyczepy kempingowej i śpiwór stanowią dwa podstawowe elementy podnoszące komfort wczasów w stylu caravaningu. Podczas wyboru śpiwora najpierw należy zastanowić się, w jakich temperaturach będą spędzane noce, a dopiero wybrać konkretny model kierując się jego komfortem cieplnym. Komfort cieplny to przede wszystkim temperatura otoczenia, która sprawia, że noc w danym śpiworze będzie zaliczana do przyjemnych. W przypadku, gdy istotna jest większa izolacja cieplna i mniejsze gabaryty śpiwora, należy wybrać śpiwór typu mumia, jeśli na wygodzie i większym komforcie – śpiwór kopertowy (prostokątny). Idealnym uzupełnieniem śpiwora są wkładki do śpiwora, które nie tylko w zimniejsze noce dogrzeją śpiwór, a w upalne pozwalają na sen tylko we wkładce, ale i zwiększają komfort i higienę.

Co jest lepsze – materac czy mata samopompująca?

Wygodny materac umożliwi odczucie komfortu podczas snu pod namiotem. Najczęściej stosowane są maty samopompujące lub tradycyjne materace dmuchane. Materac cechuje się tym, iż jest grubszy, co wpływa pozytywnie na niwelowanie odczuwania nierówności podłoża podczas snu oraz wygodę. Maty samopompujące są niewielkich rozmiarów po złożeniu, same się wypełniają powietrzem w ciągu 2-3 minut, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza gdy miejsce biwakowania jest często zmieniane. Warto wybrać matę o grubości mniej więcej 4-5 cm, ponieważ zwiększy to poziom wygody, jednak im cieńsza tym jest ona lżejsza – tak więc przed zakupem należy zastanowić się, co jest dla nas najistotniejsze.

Kliny poziomujące pod koła przyczepy kempingowej lub samochodu

Śpiąc na kempingu w przyczepie kempingowej lub samochodzie warto zainwestować w kliny pod koła. Nie ma nic gorszego niż ból głowy rano na skutek nocy spędzonej z głową położoną niżej niż reszta ciała. Tak więc chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy zaopatrzyć się w podkłady poziomujące. Po najechaniu na nie można w odpowiedni sposób wypoziomować swój pojazd, co sprawi, iż powierzchnia spania stanie się zupełnie płaska.

Meble kempingowe i krzesła turystyczne – konieczność czy niepotrzebny bagaż?

Kemping to nie tylko materac i namiot, to także meble kempingowe, jak stolik turystyczny, krzesła turystyczne czy szafki turystyczne. W trakcie kompletowania swojej wyprawki kempingowej warto zastanowić się nad niezbędnymi meblami biwakowymi. Wszystko zależne jest od tego, czy na pierwszym miejscu stawiana jest wygoda użytkowania, czy kompaktowe rozmiary. Wybierając krzesło turystyczne, zaleca się zwrócić uwagę na to, aby posiadało wygodne podłokietniki, odpowiednią nośność do wagi naszego ciała oraz było łatwo składane.