Częste problemy z zatokami – co robić?

Częste problemy z zatokami – co robić?

Choroby zatok dotykają osoby w różnym wieku bez względu na wiek. Ich objawy powodują przede wszystkim problemy z oddychaniem. Zapalenie zatok może trwać nawet osiem tygodni, dlatego warto wiedzieć, jak zapobiegać nawrotom choroby i jak szybko i skutecznie ją wyleczyć.

 

Objawy zapalenia zatok

Zatoki to jamy znajdujące się wewnątrz czaszki. Człowiek ma cztery pary zatok, z których każda połączona jest z nosem. Objawy, które towarzyszą zapaleniu zatok to:

– problemy z oddychaniem

– zatkany nos

– silne bóle głowy i u nasady nosa

– spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła powodujące kaszel

– ból zębów

– gorączka

 

Przyczyny nawracających problemów z zatokami są różne. Najczęściej zapalenie wywołane jest przez infekcje, które wywoływane są przez wirusy, bakterie lub grzyby. Zatkane zatoki są też objawem alergii. Choroby zębów lub palenie tytoniu również niekorzystnie wpływa na zatoki. W przypadku pojawienia się objawów sygnalizujących zapalenie zatok należy skonsultować się z laryngologiem, który podczas badania sprawdzi co może być przyczyną chorobą i na tej podstawie zarekomenduje odpowiednie leczenie.

 

Jak radzić się sobie z nawracającym zapaleniem zatok?

Ostre lub przewlekłe zapalenie zatok leczone jest farmakologicznie. Suplementy diety wspomagają leczenie, działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie i oczyszczają drogi oddechowe z wydzieliny. Do produktów o takim działaniu można zaliczyć Sinudafen, Sudafed czy Renopuren. W ich składzie znajdują się naturalne ekstrakty z kwiatów czarnego bzu, lipy czy dziewanny. Oprócz suplementów wspomagających leczenie zapalenie zatok warto już przy pierwszych objawach sięgnąć po kilka domowych sprawdzonych sposobów, które udrożnią nos, zmniejszą ból i ułatwią oddychanie. Zalecane są codzienne inhalacje, które można przygotować na bazie wody i olejków eterycznych. Bardzo ważne jest nawilżanie błony śluzowej nosa przy pomocy aerozoli lub roztworu soli fizjologicznej. Nie należy też zapominać o odpowiednim nawodnieniu i spożywaniu dużej ilości płynów. Inhalacje, nawodnienie organizmu i suplementacja odpowiednich preparatów przyspieszą powrót do zdrowia, ułatwią oddychanie i przyniosą ulgę w bólu.