Czy Polacy chętnie wyjeżdżają za pracą do Francji?

Czy Polacy chętnie wyjeżdżają za pracą do Francji?

Blisko 10 lat temu Francja stanowiła jedno z najpopularniejszych kierunków emigracyjnych Polaków. Bardzo duży rozgłos miała wtedy sprawa polskiego hydraulika, który zachęcał Francuski do zatrudniania naszych rodaków. Wraz z biegiem lat, sytuacja we Francji zaczęła się pogarszać, a miejsc pracy zaczęło brakować nawet dla mieszkańców. Jak obecnie kształtuje się sytuacja zatrudniania Polaków we Francji?

 

Praca we Francji – kto może ją znaleźć?

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w każdym kraju Unii Europejskiej (również we Francji) są pracownicy budowlani. Na rynku widnieje wiele ofert dla polskich kierowników budowy, murarzy, malarzy, którzy są we Francji bardzo cenieni ze względu na ich fachowość oraz pracowitość. O pracę we Francji nie muszą się obawiać również grupy zawodowe, których jest niedobór nad Sekwaną, a są nimi spawacze, ślusarze, rzeźnicy, monterzy, cieśle oraz stolarze. Również sporo wolnych stanowisk (przeważnie w sezonie wakacyjnym) jest w branży hotelarskiej i gastronomicznej – barmani, kelnerzy, sprzątaczki oraz pokojówki. Miejsc pracy nie brakuje również dla opiekunek do dzieci oraz osób starszych. Ponadto praca czeka także na osoby wysoko wykwalifikowane, takie jak specjaliści z IT, nowych mediów czy consultingu, e-commerce oraz inżynierowie. Istotną sprawą w poszukiwaniu pracy we Francji jest znajomość języka francuskiego, ponieważ język angielski w tym kraju na niewiele się przyda.

 

Praca we Francji – ile można zarobić?

Wysokość wynagrodzenia zależy głównie od takich czynników jak rodzaj wykonywanej pracy, doświadczenia, kwalifikację oraz wielu innych czynników. Minimalna płaca we Francji wynosi 1458 euro w odniesieniu do 35-godzinnego tygodnia pracy. Każda dodatkowa nadgodzina jest dodatkowo płatna, zgodnie z panującymi przepisami (25% za pierwsze 8 godzin, każda następna godzina 50%). Pracownicy wykwalifikowani i budowlańcy mogą zarobić w granicach od 2000 euro do nawet 3000 – 4000 euro, natomiast w branży gastronomicznej wypłaty sięgają od 1500 do 1700 euro. Najgorsze wypłaty otrzymują pracownicy niewykwalifikowani.

 

Warunki życia we Francji

Życie we Francji jest znacznie droższe niż w Polsce, przykładowo:

  • koszt wynajmu mieszkania w centrum miasta oscyluje w granicy od 500 do nawet 900 euro,
  • żywność jest zdecydowanie droższa niż w Polsce, dlatego też najlepiej zakupy robić w marketach lub dyskontach,
  • bilet miesięczny na komunikację publiczną wynosi około 50 euro,
  • Francuzi są pozytywnie nastawieni do osób z Polski.