Czym kierować się przy wyborze moskitiery?

Czym kierować się przy wyborze moskitiery?

Wielkimi krokami zbliża się lato, które wielu osobom kojarzy się nie tylko z relaksem, ale również z muchami, komarami i innymi owadami uprzykrzającymi życie. Te małe bestie kąsają gdzie popadnie – zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu. Zamiast z nimi bezskutecznie walczyć, znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakupienie specjalnej moskitiery, która ochroni nas przed przedostawaniem się różnego rodzaju insektów do wnętrza wybranego obiektu.

Domki ogrodowe, altany, mieszkania prywatne – moskitiery sprawdzą się wszędzie

Moskitiera to gęsto tkana siatka, którą zawiesza się w oknach, drzwiach lub bezpośrednio nad łóżkiem w celu ochrony przed natrętnymi i kąsającymi owadami (skuteczna zapora). Warto podkreślić, że może być z powodzeniem stosowana nie tylko do zabezpieczania domów jednorodzinnych, ale też konstrukcji działkowych, takich jak domki ogrodowe, altany oraz pawilony. Na rynku znajdziemy bowiem wiele rodzajów tych produktów, począwszy od najprostszych moskitier siatkowych przyklejanych na framudze drzwi lub okien za pomocą taśmy albo rzepy (najczęściej posiadają je domki ogrodowe lub altany), przez moskitiery ramkowe (dostosowane do wymiarów otworu i umieszczane na skrzydle) lub zintegrowane z roletą (siatka stanowi dodatkową warstwę ochronną i jest instalowana w kasecie rolety), a skończywszy na moskitierach rolowanych i otwieranych (rozwijanych za pomocą sznurka).

Kluczowe kryteria wyboru

Wybierając moskitierę do danego budynku, niezależnie od tego, czy jest to domek ogrodowy, altana czy dom jednorodzinny, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów. Dzięki temu będziemy bowiem w pełni zadowoleni z efektów stosowania tego użytecznego produktu. A zatem kierujmy się przede wszystkim:
Gęstością oczek siatki – najlepiej wybierać moskitiery z najniższą możliwą gęstością, wynoszącą około 1 mm.
Materiałem wykonania – na rynku są dostępne produkty zrobione z bawełny, nylonu, włókna węglowego oraz poliestru. Wybór zależy od naszych preferencji, ale najtańsze i jednocześnie wystarczająco skuteczne są moskitiery z tworzyw sztucznych (dobrym miejscem do ich zamontowania są np. domki ogrodowe i pawilony działkowe).
Rodzajem montażu – wyróżniamy rolety zawiasowe (można je dowolnie otwierać lub zamykać na oknie), montowane w aluminiowej ramie na haczykach (najprostsze i najtańsze), a także zwijane w harmonijkę (instalowane na stelażu).
Detalami – niektóre modele są antyalergiczne, inne dodatkowo zabezpieczone (np. aluminiową siatką), a jeszcze inne pomalowane na nietypowe kolory.