Dlaczego delikatna skóra twarzy wymaga szczególnej ochrony?

Dlaczego delikatna skóra twarzy wymaga szczególnej ochrony?

Skóra wrażliwa to coraz częstsza przypadłość, która może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć jest ona problemem głównie płci pięknej. Wrażliwa skóra twarzy wymaga szczególnego traktowania, dlatego jej posiadacze powinni stosować dobrze przemyślaną jej pielęgnację.

Skóra wrażliwa – charakterystyka

Skóra wrażliwa cechuje się pewnymi charakterystycznymi właściwościami, które pozwalają odróżnić ją od innych typów cery. Jak sama nazwa wskazuje, skóra ta jest bardzo delikatna, a przez to podatna na działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład warunki atmosferyczne. Na skutek silnego wiatru czy mrozu staje się zaczerwieniona, matowa i piekąca. Podobnie dzieje się, kiedy zastosujemy nieodpowiednie kosmetyki. Cera wrażliwa szybko się przesusza i jest bardzo skłonna do alergii. Osoba posiadająca taki typ skóry często odczuwa świąd oraz pieczenie. Objawy te mogą się wzmacniać w związku z różnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wahania temperatury, niewłaściwa dieta, stosowanie używek, takich jak alkohol czy papierosy, a także nieprawidłowa pielęgnacja. Na stan naszej skóry może wpływać nawet nadmierny, utrzymujący się przez dłuższy czas stres. W jaki sposób odpowiednio dbać o skórę wrażliwą, aby wyglądała estetycznie i aby pozbyć się uciążliwych symptomów?

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Pielęgnacja delikatnej skóry powinna być przemyślana. Nieodpowiednie dbanie o nią może bowiem doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Należy używać kosmetyków, których działanie jest dostosowane do wrażliwej struktury skóry delikatnej. Kluczem jest odpowiednie jej oczyszczanie, które przeprowadzić możemy za pomocą specjalnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej, takich jak na przykład Cetaphil EM, CeraVe czy Bioderma. Kobiety powinny zwracać szczególną uwagę na odpowiednie zmywanie makijażu. W żadnym wypadku nie należy kłaść się spać z nieoczyszczoną skórą twarzy. Niezmyte resztki makijażu mogą bowiem ją podrażnić i zatkać nasze pory, co w najbliższym czasie spowoduje wysyp niedoskonałości. Bardzo ważnym etapem pielęgnacji jest również nawilżanie skóry. Krem na noc powinien być nieco cięższy, natomiast na dzień – dość lekki, szczególnie, jeśli chcemy nałożyć na niego makijaż. Należy pamiętać także o tym, aby co jakiś czas zastosować produkt złuszczający. Świetnie nadają się do tego celu peelingi. Pamiętajmy jednak o tym, aby przy cerze wrażliwej nie stosować peelingów mechanicznych. Zdecydowanie delikatniejsze będą te enzymatyczne, choć również nie należy ich stosować zbyt często.