W aptekach bez recepty dostępne są skuteczne leki na większość najczęstszych dolegliwości , takich jak kaszel, gorączka, czy ból gardła. Większość z nich zawiera wyciągi z roślin dostępnych w sklepach zielarskich, a nawet przydomowych ogródkach. Czy wiesz jak samodzielnie zrobić skuteczny syrop?
Syrop wykrztuśny z rzeżuchy i miodu.
Kaszel mokry potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zalegająca wydzielina przeszkadza w oddychaniu, ale też jest powodem silnego bólu i podrażnień. Ratunkiem może być domowej roboty syrop wykrztuśny, który rozrzedzi wydzielinę, ułatwi jej usunięcie z dróg oddechowych i pomoże zwalczyć chorobotwórcze wirusy i bakterie. Takie właściwości daje nam prosta mieszanka rzeżuchy i miodu. Zblenduj kilka gałązek rzeżuchy z 30 ml wody i przesiej papkę przez sitko. Do odciśniętego płynu dodaj 3 łyżki miodu. Wszystko przelej do pojemniczka z ciemnego szkła i zostaw na noc. Wypijaj łyżeczkę lekarstwa co 4 godziny. Pamiętaj, że syrop wykrztuśny, zarówno ten domowy, jak i apteczny, będzie nasilał odruch kaszlu, więc ostatnią dawkę należy spożyć najpóźniej 4 godziny przed snem. W przeciwnym wypadku kaszel i rozrzedzona wydzielina nie pozwolą Ci spać.
Rozgrzewający syrop z malin.
Maliny są dobrze znane z wielu syropów dostępnych w aptece, ale też nasze babcie zawsze mówiły, że na przeziębienie najlepsza herbatka z malinami. I rzeczywiście miału ku temu podstawy. Maliny zawierają dużą ilość kwasu salicylowego, dzięki czemu mają działanie rozgrzewające i wspomogą nas w walce z przeziębieniem. Maliny warto włączyć do diety również w celach profilaktycznych. Duża zawartość potasu, magnezu i wapnia będzie korzystnie wpływać na pracę układu krwionośnego chroniąc nas m.in. przed miażdżycą, a dzięki dużej zawartości żelaza będą właściwym wyborem przy anemii. W celu zrobienia pysznego syropu najlepiej zebrać owoce w słoneczny i ciepły dzień. Maliny zasypujemy cukrem w niewiele mniejszej ilości niż masa owoców i zakręcamy w słoiku. Naczynie wstawiamy do garnka z wodą i gotujemy kilka minut. Syrop jest gotowy, jak tylko wystygnie.
Syrop na przeziębienie z mniszka lekarskiego.
Intensywnie żółte kwiaty widział każdy z nas, każdego roku na przełomie wiosny i lata. Mniszek lekarski rośnie wszędzie tam gdzie znajdzie dla siebie kawałek trawiastej przestrzeni. Do produkcji syropu najlepiej zebrać majowe kwiaty, ale te czerwca też się nadadzą. Przepisów na leczniczy specyfik jest cała masa w Internecie. Z dodatkiem cytryny, imbiru, czasem malin. Picie większości z nich zaleca się w przypadku przeziębień, ale też przy problemach wątrobowych i trawiennych. Mniszek lekarski ma działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, żółciopędne i odtruwające.