Po co ekspertyza budowlana? Wbrew pozorom warto się o nią pokusić w wielu przypadkach. Dla osób nabywających obiekty, to szereg informacji, czy dana nieruchomość jest w stanie, jaki zagwarantował właściciel. Z kolei ci, którzy planują złożony remont lub nadbudowę, zyskują wiedzę odnośnie kondycji obiektu.
Ekspertyza budowlana – najważniejsze informacje
Osoba zainteresowana kupnem domu, ufa aktualnemu właścicielowi. Na podstawie uzyskanych informacji ocenia, czy cena za nieruchomość jest adekwatna do jego stanu. W planach ma również przebudowę lub dobudowę kolejnych pomieszczeń, garażu, stworzenie przybudówki. Pojawia się widmo sporych wydatków, a budżet na przedsięwzięcie nie jest nieograniczony. Nie da się jednak bez fachowej pomocy, pozyskać wiedzy odnośnie elementów konstrukcyjnych, obciążeń, wytrzymałości. To tylko część z informacji, które jest w stanie przynieść ekspertyza budowlana.
Jej wykonanie zapobiega nabyciu obiektu w słabym stanie technicznym, ale i daje szansę na wynegocjowanie rozsądnej ceny, jeśli przyszły właściciel chce samodzielnie podjąć się koniecznych napraw. Poza tym to kwestia bezpieczeństwa, ponieważ pominięte nieprawidłowości techniczne, mogą skutkować nawet zawaleniem się konstrukcji, narażając zdrowie i życie wielu osób.
Ekspertyza budowlana to tak naprawdę zaawansowana, bardziej szczegółowa ocena techniczna stanu budynku. Zawiera się w niej mnóstwo elementów. Rzeczoznawca budowlany dokonuje szczegółowych obliczeń, uwzględnia obciążenia, wytrzymałość i wiele innych parametrów, które składają się na ostateczne wnioski.
Elementy ekspertyzy budowlanej
Przede wszystkim, ekspertyza budowlana zawiera opis przedmiotu oraz cel, któremu ma on służyć. Uwzględnia się w niej informacje odnośnie wszystkich badanych elementów, czy też dokonanych odkrywek. Konieczna jest dokumentacja rysunkowa i fotograficzna. Nie może zabraknąć obliczeń dopuszczalnych obciążeń.
Ze szczegółowych wniosków można dowiedzieć się nie tylko, w jakim stanie faktycznym jest wybrany obiekt, ale i jakiego rodzaju napraw czy wzmocnień wymaga, by nadawał się do użytkowania.