Aby otrzymać prawo jazdy, należy przejść odpowiednie szkolenia i zdać odpowiednie egzaminy, co jest nieco skomplikowanym procesem. Pochłania ono nie tylko duże ilości gotówki, ale także czasu. Niestety bardzo łatwo można je stracić, wystarczy tylko kilka chwil.
Jak można stracić prawo jazdy?
Prawo jazdy może zostać odebrane przez starostę, sąd lub funkcjonariusza policji. Zazwyczaj jego utratę powoduje przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, prowadzenie samochodu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu, spowodowanie wypadku czy przewożenie zbyt dużej liczby osób. Są to tylko jedne z nielicznych przypadków wyszczególnionych w prawie. Prawo jazdy może zostać także bowiem odebrane, jeśli lekarz stwierdzi przeciwwskazania do prowadzenia pojazdu lub kierowca nie podda się wymaganej kontroli.
Jak odzyskać prawo jazdy?
Zanim rozpoczniesz procedurę odzyskiwania prawa jazdy warto upewnić się, czy zabrano Ci je na podstawie faktycznie obowiązujących przepisów. W tym celu można udać się do specjalnego biura, jakiem jest przykładowo kancelaria prawna Łódź, Warszawa, Kraków, czy Wrocław to ogromne aglomeracje, w których można znaleźć wiele tego typu ośrodków. Warto więc porozmawiać z kompetentną osobą, która rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące sytuacji, w jakiej właśnie się znalazłeś.
Jeśli jednak okaże się, że Twoje prawo jazdy zostało słusznie zatrzymane, wówczas najprawdopodobniej będziesz musiał odczekać okres, jaki określił ustawodawca. Wszelkie próby jego skrócenia są nielegalne, dlatego nie warto kolejny raz wchodzić w konflikt z prawem, jeśli już raz to zrobiłeś. Pozostaje więc tylko oczekiwać na datę, kiedy ponownie będziesz mógł otrzymać swój dokument. Wówczas należy udać się do Wydziału Komunikacji, gdzie ponownie zostanie wydane prawo jazdy. Jeśli natomiast wykroczenie, którego się dopuściłeś spowodowało, że po raz kolejny będziesz musiał przystąpić do egzaminu, wtedy otrzymasz od starosty odpowiednie potwierdzenie tego faktu wraz wyznaczoną datę egzaminu.