Jak powinien wyglądać jadłospis dwulatka?

Jak powinien wyglądać jadłospis dwulatka?

Małe dzieci bardzo często z niechęci do jedzenia próbują postawić na swoim – grymaszą, trzymają mięso w buzi, odsuwają talerz z zupą. Każdy rodzic chciałby tak sytuacji uniknąć i sprawić, że dziecko zje z przyjemnością takie produkty jak kasza manna czy warzywa. Poniżej umieszczone zostały porady jak należy ułożyć jadłospis dwulatka.

 

Dieta dwulatka – ogólna charakterystyka

Podczas drugiego roku życia dziecko wzrasta nieco mniej intensywnie niż wcześniej – tak więc potrzebuje mniej energii. Głównym tego objawem jest zmniejszenie apetytu, co w konsekwencji niewiedzy rodziców i chęci utrzymania obecnej diety może przyczynić się do wystąpienia nadwagi. Takie dziecko bardzo często w trakcie karmienia buntuje się niemal przy każdym posiłku i staje się tzw. „niejadkiem”.

 

Wskazówki dotyczące jadłospisu dwulatka

Poniżej przedstawione zostały główne czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas dbania o dietę dwulatka:

  • Menu dostosowane do potrzeb dziecka – małe dzieci nie mogą spożywać tłustych wędlin i mięs, zup w proszku, bigosu, marynat, potraw z puszek oraz fast foodów/ Potrawy nie powinny być zbyt słodkie ani słone, a mięso należy dusić, gotować lub piec.
  • Odpowiednia ilość mięsa – każdy posiłek powinien składać się z produktów zaliczanych do różnych grup:
    • ziemniaki, kaszę i pieczywo jako podstawa diety,
    • owoce i warzywa
    • jeden produkt białkowy – mleko, mięso, sery, jajka.
  • Stosowanie niewielkich drugich śniadań i podwieczorków – Pomiędzy śniadaniem a obiadem warto podać dziecku niewielki, dostarczający energii posiłek, jak np. mały jogurt naturalny lub pół gruszki. Zadaniem podwieczorku jest zaspokojenie apetytu na słodycze. Zalecane jest przygotowanie kisielu z soku polanego mlekiem lub budyniu waniliowego z mrożonymi truskawkami, dobrze sprawdzi się też kasza manna na słodko.
  • Właściwa ilość składników odżywczych – właściwie przygotowany jadłospis zawierający odpowiednią ilość makro i mikroskładników wspiera prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka. Warto zadbać, aby w diecie nie brakowało witamin oraz minerałów, które są niezbędne dla każdego organizmu – zarówno osoby dorosłej jak i dziecka.
  • Dodatek owoców i warzyw do każdego posiłku – głównym źródłem niezastąpionych witamin, błonnika i soli mineralnych są właśnie owoce i warzywa. Warzywa sugeruje się podawać gotowane – najlepiej na parze oraz w formie sałatek i surówek. Owoce, zwłaszcza suszone, doskonale sprawdzają się jako zamiennik słodyczy.
  • Picie maślanki, mleka, kefiru czy jogurtu – mleczne produkty powinny stanowić stały składnik diety dziecka, ponieważ są doskonałym źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia. Chcąc pokryć zapotrzebowanie na wapń dziecka, musi ono wypić około dwóch szklanek mleka oraz zjeść plasterek żółtego sera i mały kubeczek jogurtu.