Jak przyspieszyć rehabilitację po kontuzji?

Jak przyspieszyć rehabilitację po kontuzji?

Kontuzja stawu, stłuczenie czy naciągniecie ścięgna to urazy, które mogą zdarzyć się nawet podczas zwykłych codziennych czynności. W zależności od rodzaju kontuzji należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Rehabilitację można przyspieszyć stosując dostępne w aptekach środki i suplementy diety.

 

Kontuzje: rodzaje i objawy

Do kontuzji zaliczyć można urazy takie jak stłuczenia, naciągnięcie więzadeł czy zwichnięcie lub skręcenie stawu. Poważne kontuzje wymagają konsultacji lekarskiej i często długotrwałej rehabilitacji. Drobne urazy, takie jak niegroźne stłuczenia, można leczyć samodzielnie, stosując żele i maści oraz dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Objawem kontuzji może być:

– zmniejszenie ruchomoÅ›ci stawu

– silny, promieniujÄ…cy ból

– opuchlizna i obrzÄ™k

– krwiak

Stany zapalne tkanek miękkich czy układu ruchu utrudniają codziennie funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach zaniedbana kontuzja może prowadzić do nieodwracalnego zwyrodnienia stawów. Dlatego też nie wolno lekceważyć objawów kontuzji i w przypadku długotrwałego ograniczenia ruchomości stawów należy skonsultować się z lekarzem, by uniknąć możliwych powikłań.

 

Rehabilitacja po kontuzji

W przypadku pojawienia się kontuzji należy od razu podjąć kroki, które wspomogą późniejsze leczenie. W przypadku poważnych kontuzji konieczne może okazać się badanie RTG lub USG stawu. W niektórych przypadkach lekarz może też zalecić wykonanie rezonansu magnetycznego. W przypadku urazów stawów czy kości bardzo ważne jest unieruchomienie uszkodzonego miejsca. Na stłuczenia stosuje się okłady chłodzące. Z kolei naciągniętym mięśniom pomoże ciepła kąpiel. Objawami kontuzji często jest obrzęk i stan zapalny oraz ostry ból, dlatego też zaleca się stosowanie preparatów, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz pomagają zmniejszyć obrzęk. Wśród środków przyspieszających rehabilitację po kontuzji można wymienić Urazym, Cignon czy Remolexan. Składniki takich preparatów przyspieszają gojenie i regenerację uszkodzonych tkanek oraz wzmacniają ściany naczyń włosowatych, wpływając na zmniejszenie obrzęku żylnego.