Nawet jeśli nasza praca jest pasjonująca lub studiujemy wymarzony kierunek, trafimy na temat, który jest nieciekawy, a nawet nudny. Wtedy albo przysypiamy, albo zaczynamy odpływać myślami gdzieś daleko. Jest to normalna reakcja. Nasz mózg filtruje informacje i jeżeli uzna, że są one nieprzydatne, odwraca od nich uwagę.
Niedobory a zmęczenie
Kiedy jednak znużenie pojawia się często i utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, może być ono spowodowane stanem naszego organizmu. Po pierwsze powinniśmy przyjrzeć się temu jak się odżywiamy. Czy w naszej diecie jest odpowiednia ilość kluczowych witamin i minerałów. Często osoby, które stosują różnego rodzaju diety eliminacyjne, mają niedobory żelaza i witamin z grupy B. Niedobór żelaza jest najczęstszym powodem ospałości i zmęczenia. Pierwiastek ten jest ogólnodostępny jak żelazo w płynie i w tabletkach. Żelazo w płynie jest dobrze tolerowane także przez dzieci z jego niedoborem, ze względu na łatwość przyjmowania. Wbrew pozorom, żelazo w płynie nie ma metalicznego posmaku i powinno zasmakować każdemu.
Regularne ćwiczenia a motywacja
Regularne ćwiczenia fizyczne nie tylko kształtują naszą sylwetkę, ale również charakter. Osoba, która potrafi zmobilizować się do regularnego treningu, dużo łatwiej doprowadzają do końca rozpoczęte prace, są zadaniowcami. Ćwiczenia fizyczne wymagają dyscypliny, zaciętości, konsekwencji, skuteczności. Wszystkie te cechy przydają się na co dzień w pracy. Kiedy wykonujemy swoje obowiązki sprawnie, bez niepotrzebnego zwlekania dużo rzadziej czujemy znużenie, nawet jeśli akurat nie robimy nic pasjonującego.
Czasem jednak ani suplementy, ani sport nie pomagają. Kiedy kolejny raz słuchamy tego samego monologu jakiejś osoby bądź jesteśmy na wykładzie, który do niczego nam się nie przyda, czujemy zmęczenie i znużenie. W takich sytuacjach można spróbować wyjść po angielsku, a jeśli się nie da, pozostaje wytrwać i unikać takich sytuacji.