Jak uspokoić niemowlaka — sprawdzone sposoby doświadczonej mamy?

  • Dom
  • 12 października 2023
Jak uspokoić niemowlaka — sprawdzone sposoby doświadczonej mamy?

Przyjście dziecka na świat to wyjątkowe wydarzenie, na które czekają nie tylko rodzice, ale i pozostali członkowie rodziny. Każdemu zależy na poczuciu bezpieczeństwa i zadowolenia maluszka, a płacz wywołuje dyskomfort, stąd warto znać sprawdzone sposoby na uspokojenie dziecka. Kocyk dla niemowlaka sprawdzi się wtedy doskonale.

Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Niemowlęta płaczą z różnych przyczyn — mogą mieć kolkę, odczuwać zmęczenie albo głód, mieć mokrą pieluszkę albo płaczem okazywać frustrację uwarunkowaną brakiem uwagi. Bez względu na przyczynę, rodzice albo opiekunowie powinni jak najszybciej przedsięwziąć odpowiednie kroki, umożliwiające zapewnienie komfortu dla dziecka. Istnieją sprawdzone sposoby, o których powinna wiedzieć każda mama — jedne z nich są oczywiste i intuicyjne, a z innymi warto się zapoznać.

Kocyk dla niemowlaka zapewniający przyjemne ciepło to pierwszy ze sprawdzonych sposobów. Można nim otulić dziecko, gdyż dotyk miękkiego materiału zadziała tak samo, jak kontakt z bliską osobą. Kocyk dla niemowlaka ułatwia też zasypianie i zapewnia komfort termiczny bez względu na porę dnia czy porę roku.

Miś szumiś to kolejny sposób pozwalający na uspokojenie dziecka. Delikatne i przyjemne dźwięki sprawiają, że maluch przestaje płakać, jest spokojny, chętnie bawi się i gaworzy.

Dzieci płaczą często ze względu na głód albo mokrą pieluszkę. Przystawienie pociechy do piersi matki działa często lepiej niż inne sposoby. Gdy maluszek wierzga nóżkami, co jest oznaką bólu brzuszka albo kolki warto rozważyć delikatny masaż podbrzusza połączony z uniesieniem nóżek do góry, co ułatwi usunięcie nadmiaru powietrza i przyniesie jakże pożądany komfort.

Większość dzieci uspokaja się przez smoczek, jednak nie warto go nadużywać, gdyż regularnie stosowany może przyczynić się do wad zgryzu i innych problemów rozwojowych.

Nie ma też lepszego sposobu na uspokojenie niemowlaka jak czuły głos bliskiej osoby, delikatny dotyk dłoni czy przytulenie. Dziecko uspokaja się, czując znajomy zapach i ciepło ciała, jego serduszko przestaje szybko bić, najpierw płacz zmienia się w kwilenie, a później zupełnie ustaje.