Jak wyglÄ…da rynek pracy w Wielkiej Brytanii po brexicie?

Jak wyglÄ…da rynek pracy w Wielkiej Brytanii po brexicie?

Brexit z pewnością zrewolucjonizował życie Brytyjczyków, ale również obywateli innych narodowości, którzy mieszkali tam od lat i pracowali. Dla wielu z nich wystąpienie Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej oznaczało konieczność powrotu do domu lub ewentualnie staranie się o obywatelstwo, co również zostało znacznie utrudnione.

Jak Polakom pracuje siÄ™ w Anglii po Brexicie?

Do tej pory każdy Polak, który tego chciał, miał możliwość otrzymania zatrudnienia w Wielkiej Brytanii. Zwykle wystarczyła jedynie znajomość języka obcego. Polacy zatrudniani byli w różnych dziedzinach życia. Bardzo często pracowali jako kierowcy, opiekunowie osób starszych, opiekunowie dzieci, ale również w gastronomii, czy bankowości. Niekiedy otrzymywali zwrot podatku z Anglii, kiedy decydowali się na powrót do swojego kraju. Wiele osób, kiedy pojawiło się ryzyko Brexitu, obawiało się utraty zatrudnienia i przede wszystkim różnego rodzaju świadczeń, otrzymywanych od państwa. Z tego powodu zwrot podatku z Anglii nie miał już takiego znaczenia i tysiące osób masowo powracały do swojego kraju. Obecnie sytuacja ustabilizowała się i osoby, które mają stałe zatrudnienie na Wyspach, nie muszą już obawiać się tego, że zostaną zmuszone do wyjazdu z kraju. Trudniej jest im jednak uzyskać obywatelstwo, czy dostać taką pracę.

Zwrot podatku z Anglii i inne korzyści pracy na Wyspach

Większość osób, które decydowały się na wyjazd do pracy do tego ciekawego i pięknego kraju przyznaje, że skuszone zostały przede wszystkim korzystnymi zarobkami, które były nieporównywalnie wyższe, niż w Polsce. Co prawda, z czasem wielkość różnicy nieco się zminimalizowała, jednak pensje brytyjskie nadal są wyższe, niż odpowiednie im pensje Polaków.

Na rynek pracy po Brexicie ma wpływ przede wszystkim to, że sami Brytyjczycy bardzo obawiają się o swoje stanowiska i pensje. Sytuacja ekonomiczna w kraju i na całym Świecie nie jest obecnie najlepsza, a więc zatrudnianie obcokrajowców nie zawsze spotyka się z aprobatą obywateli. Wielu z nich niechętnie decyduje się na podpisanie umowy o pracę z Polakami i innymi obywatelami Unii Europejskiej, w trosce o swoje własne interesy. Powoli cała sytuacja się stabilizuje i można liczyć na to, że nieco łatwiej będzie zamieszkać na stałe w Anglii. Dla wielu osób jest to jednak jedynie miejsce pracy, z którego po zarobieniu odpowiedniej ilości środków wracają ostatecznie do swojego domu w kraju.