Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie kuchni?

Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie kuchni?

Kuchnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. To tutaj przygotowuje się posiłki i bardzo często zasiada do stołu wspólnie z rodziną. Dlatego tak ważna jest estetyka tego wnętrza i stworzenie w nim przytulnego klimatu, za co odpowiada m.in. oświetlenie.

Lampy do kuchni – ważny element aranżacji wnętrza

Oświetlenie kuchenne ma bardzo ważne zadanie do spełnienia. Nie tylko oświetla całe wnętrze, ale też musi doświetlić poszczególne strefy. Są to np. szafki, blat roboczy, stół czy kuchenka. Lampy do kuchni bardzo często umieszczane są na środku sufitu i mają postać żyrandola. Jednak coraz powszechniejszą praktyka staje się umieszczenie lamp w kilku miejscach sufitu, np. oczek świetlnych. Tego typu rozwiązanie zapewnia nie tylko dobrze oświetlenie wnętrza, ale też wygląda bardzo oryginalnie.

Dekoracyjne lampy do kuchni – stwórz ciepły i radosny nastrój!

Lampy do kuchni mogą mieć charakter typowo dekoracyjny. Klosz pokryty uroczym abażurem wygląda zjawiskowo i tworzy ciekawy nastrój. Taką lampę możesz postawić na podłodze przy stole lub potraktować jako oświetlenie centralne. Subtelne, delikatne klosiki umieszczone nad blatem stołu na pewno wprowadzą do kuchni wyjątkowy nastrój.

Bardzo ciekawie wyglądają lampy mające charakter zwisów. Najczęściej umieszcza się kilka lamp obok siebie w jednej linii na różnych wysokościach. Równie dobrze prezentują się takie lampy do kuchni zamontowane w jednym równym ciągu. Takie rozwiązanie często ma zastosowanie nad kuchenna wyspą lub stołem. Nie każdy ma w domu jadalnię, dlatego posiłki często spożywa się w kuchni.

Lampy do kuchni o małej kubaturze – jak je zaaranżować?

W przypadku małych kuchni o niewielkim metrażu bardzo dobrze sprawdzają się reflektory z regulowanym kątem padania światła. Te niewielkie lampy do kuchni zajmują mało miejsca i precyzyjnie doświetlą każde miejsce. Nad stołem możesz powiesić jedną lampę wiszącą na dłuższej lince, która otoczy blat ciepłym kręgiem światła. Warto też pomyśleć o kinkietach. Umieść je przy dolnej listwie podłogowej i skieruj ich światło ku górze. W ten sposób stworzysz iluzję większego wnętrza.

Jaka barwa światła do lamp kuchennych?

Barwa żarówek ma bardzo duże znaczenie, bo to dzięki niej tworzy się odpowiedni klimat. Na pewno lampy do kuchni przeznaczone nad blat roboczy muszą mieć założone żarówki dające białą, naturlaną barwę światła. Natomiast te umieszczone nad stołem powinny tworzyć klimatyczny nastrój, dlatego ciepłe światło jest jak najbardziej wskazane. Nastrojowe lampy kuchenne ocieplają wnętrze i tworzą wyjątkowy klimat do wspólnych posiłków. Jeśli zależy Ci na stworzeniu wyjątkowo klimatycznej atmosfery, zainwestuj w żarówki dekoracyjne. Zakłada się je szczególnie do lamp typu industrialnego. Dają ciepłe, przyjemne światło, które pozwala odpocząć oczom i słodko się zrelaksować.

Światło odbite – sprawdź, jak ciekawe efekty można osiągnąć!

Sporo osób decyduje sie na montaż lamp do kuchni, które są ustawione kloszami do góry. Światło odbite wykorzystuje się do punktowego oświetlenia wnęk w górnych częściach ścian czy w sufitach podwieszanych. Za pomocą takich lamp precyzyjnie oświetlisz również wyżej umieszczone szafki. Światło odbija się od sufitu i zostaje rozproszone po całym wnętrzu, co daje bardzo ciekawe efekty. Takie rozwiązanie przydaje się głównie w kuchniach o małej kubaturze. Ładnie i mocno oświetlony sufit wygląda nie tylko oryginalnie, ale też wizualnie zostaje powiększony.

Lampy do kuchni powinny być precyzyjnie dobrane, tak samo jak rodzaj żarówek. Do uzyskania optymalnego efektu trzeba też dodać odpowiednie rozmieszczenie źródeł światła. Jeśli te trzy elementy spełnią swoje zadanie, wtedy uzyskasz na pewno satysfakcjonujące efekty.