Na całe szczęście czasy, kiedy twierdzono, że noworodki nie czują bólu odeszły w niepamięć. Obecnie dyskusje lekarzy, jak i rodziców, toczą się wokół dylematu, kiedy jest ten moment, aby podać lek przeciwbólowy? Kiedy przejdzie samo, a kiedy konieczna jest pomoc farmakologiczna?
Często zwlekamy z podaniem leku przeciwbólowego naszemu dziecku, bo nie wiemy, jaka jest przyczyna bólu, albo boimy się, że lek zaszkodzi na żołądek. Pomyślmy jednak o sytuacji, kiedy my bierzemy leki. Czy zawsze wiemy, dlaczego boli nas głowa? Czy odmawiamy sobie lekarstw w trosce o nasz układ pokarmowy? Raczej nie. Dziecku również należy się ulga, a naszym zadaniem jest, aby później wyśledzić przyczynę dyskomfortu naszego malucha.
Dziecko nie powie, co boli
Nasze nowonarodzone maluchy komunikują się z nami przy pomocy płaczu. Inaczej płaczą, kiedy są głodne, mają mokro, czy boli je brzuch. Jednak dziecko nie powie nam dokładnie, gdzie jest umiejscowiony ból, czy to ząbki, czy brzuszek. Dlatego musimy poszukać dodatkowych symptomów. Przy bólach brzucha spowodowanych kolkami dzieci często podkurczają nóżki, a ulgę przynosi im masaż albo okład z ciepłej pieluszki. Kiedy podejrzewamy ząbkowanie, musimy po prostu zajrzeć do jamy ustnej i upewnić się, czy to prawda. Dodatkowymi symptomami wyrzynania się zębów jest ślinotok oraz wkładanie do buzi różnych przedmiotów. Dopóki dziecko nie nauczy się mówić, rodzic lub lekarz musi być trochę jak detektyw.
Podać czy nie podać?
Najpierw powinniśmy spróbować złagodzić dolegliwości nieco łagodniejszymi sposobami – podać herbatkę na wzdęcia, posmarować dziąsła żelem znieczulającym. Jednak kiedy dziecko coraz bardziej płacze powinniśmy sięgnąć po lek. Podobnie jest z gorączką – teoretycznie, póki temperatura nie przekroczyła 38 stopni, nie powinniśmy zbijać gorączki. Jednak każde dziecko jest inne – jedno przy 38 stopniach będzie skakać i bawić się jakby nigdy nic, a drugie przy 37 będzie leżeć plackiem. Obserwujmy swoje dziecko, jeśli podwyższona temperatura powoduje duży dyskomfort, dziecko płacze, nie chce pić ani jeść, możemy podać lek przeciwgorączkowy.
Jaki lek podać?
Najczęściej podajemy dzieciom leki na bazie paracetamolu czy ibuprofenu takie jak Pedicetamol, Ibuprom dla dzieci czy Apap. Zanim podamy preparat, powinniśmy przeczytać dokładnie ulotkę, a przede wszystkim skonsultować się z lekarzem pediatrą. Niektóre leki nie mogą być podawane z innymi, np. ibuprofen źle współgra z lekami nasercowymi. U małych dzieci często podaje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe w czopkach.