Będąc legalnie zatrudnionym pracownikiem, jesteśmy świadomi, że mamy swoje prawa i obowiązki. Co jednak w momencie, w którym uważamy, że zostaliśmy źle potraktowani? Warto wiedzieć, jakie są nasze prawa i kiedy są one łamane, a kiedy tak nam się tylko wydaje.
Co to jest zwolnienie dyscyplinarne?
Są dwa rodzaje zwolnień – z wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia. Zwolnienie bez wypowiedzenia to zwolnienie dyscyplinarne, które ma skutek natychmiastowy. Pracodawca nie może jednak tak po prostu zwolnić pracownika, bez podania powodu. Jeśli pracownik otrzymuje dyscyplinarkę, musi być ona spisana na papierze z wyraźnym uzasadnieniem; powód musi być poważny. Warto pamiętać, że pracownik nie musi zgadzać się ze zwolnieniem dyscyplinarnym i może odwołać się od decyzji, zaś pracodawca ma obowiązek powiedzieć, w którym sądzie pracownik może się odwołać.
Powody zwolnienia dyscyplinarnego
Jak wyżej zostało napisane – pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika bez podania konkretnego powodu. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której następuje wypowiedzenie umowy, jak i w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego. Sytuacja jest inna, jeśli chodzi o pracownika: pracownik może zwolnić się poprzez wypowiedzenie umowy i nie musi podawać powodu. Jakie są jednak powody dyscyplinarki? Przede wszystkim, dyscyplinarne zwolnienie może nastąpić, jeśli pracownik w rażący sposób zaniedbuje podstawowe obowiązki, bądź jeśli pracownik popełni, w trakcie trwania umowy o pracę, przestępstwo, które uniemożliwi mu pracę na zajmowanym stanowisku. Jeśli pracownik z własnej winy stracił uprawnienia do wykonywania pracy na zajmowanym przez siebie stanowisku, także powinien liczyć się z tym, że kwalifikuje się do zwolnienia dyscyplinarnego.
Co robić, kiedy dostanie się dyscyplinarkę?
Dyscyplinarka to jeszcze nie koniec. Jeśli pracownik czuje, że uzasadnienie pracodawcy jest niesłuszne, może odwołać się od zwolnienia dyscyplinarnego, powołując do pomocy prawnika, którego można łatwo znaleźć, wpisując w wyszukiwarkę choćby adwokat prawo pracy Łódź. Pracownik ma czternaście dni na odwołanie się od decyzji i powinien to zrobić w sądzie wskazanym przez pracodawcę.