Kiedy wystąpić o podwyższenie alimentów?

Kiedy wystąpić o podwyższenie alimentów?

Czy zawsze mamy możliwość podwyższenia alimentów? Okazuje się, że wszystko będzie uwarunkowane poszczególną indywidualną sytuacją. Na pewno zawsze w takich okolicznościach musimy się skontaktować z jakimś doświadczonym prawnikiem, który wyjaśni nam wszystkie niuanse.

Co musimy wiedzieć o podwyższaniu alimentów?

Niejednokrotnie nawet nie orientujemy się w tym, kiedy wyższe alimenty mogą być zagwarantowane nam albo naszym dzieciom. Przede wszystkim najważniejsze będzie dobro małoletnich i w tym kontekście wszystkie niuanse związane z przepisami powinny być bardzo szczegółowo objaśnione. Na pewno będziemy musieli także dotrzeć do tych najlepszych specjalistów, którzy są zorientowani w temacie i będą mogli wyjaśnić nam wszystkie niuanse prawne. Bardzo ważne, aby właśnie wyjaśnił nam adwokat alimenty Łódź jest miastem, gdzie te tematy z grubsza będą nam przybliżone, ponieważ nie brakuje profesjonalnie działających kancelarii. Warto też oczywiście wcześniej zrobić przynajmniej jakiś nieduży rekonesans i zorientować się w ofertach przedstawionych na różnych stronach internetowych. Jeżeli tak podejdziemy do tematu, to łatwiej nam będzie także rozmawiać z prawnikami i szybciej zweryfikujemy wszystkie najważniejsze kwestie. To, co wydaje się oczywiste, to na przykład fakt, że osoba zobowiązana do zapłaty alimentów, w sytuacji, gdy zaczęła zarabiać więcej, może być zdolna do płacenia wyższych kwot na rzecz dzieci. Inną sytuacją jest taka, gdy zobowiązany wejdzie w posiadanie znacznego majątku. Może chodzić o dziedziczenie spadku albo wygraną na loterii.

Co konkretnie przepisy mówią o podwyższaniu alimentów?

Pamiętajmy też o tym, że bardzo ważne będą rozmaite kwestie formalne. Trzeba przecież przygotować się do złożenia pozwu o podwyższenie alimentów. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że dokument taki będzie się składać do Sądu Rejonowego tam, gdzie jest miejsce zamieszkania osoby uprawnionej. Dodatkowo, jeżeli chodzi o alimenty na dziecko, to trzeba wskazać małoletniego, ale także siebie jako przedstawiciela ustawowego, który będzie działać w jego imieniu. Oczywiście nie będzie to dotyczyć dzieci pełnoletnich. One będą tu działać w swoim imieniu. Poza tym pamiętajmy o tym, że trzeba koniecznie udowodnić, że rzeczywiście doszło do zmiany wspomnianych okoliczności, które by umożliwiały w konsekwencji podwyższenie alimentów. Poza tym zmiana taka musi być istotna. Gdy więc zbieramy dowody, to trzeba się skoncentrować na tym konkretnie, co się zmieniło od momentu zasądzenia alimentów. O wszystkim zresztą powinien nas poinformować doświadczony adwokat.