Matcha jest rodzajem japońskiej herbaty, który znany jest w Azji od setek lat. W Europie zaczęła ona zyskiwać na popularności dopiero w XXI wieku. Wszystko to dzięki jej niezwykłym, prozdrowotnym dla organizmu człowieka właściwościom. Jak działa matcha i jak należy ją spożywać?
Matcha i jej niezwykłe właściwości
Matcha została odkryta przez buddyjskich mnichów. Dziś na całym świecie pije się ją głównie ze względu na jej pobudzające właściwości. Napój ten jest idealną alternatywą dla kawy – uważa się, że matcha jest dużo zdrowsza niż popularniejsza wciąż kawa, a dodatkowo jej efekt utrzymuje się o wiele dłużej. Po wypiciu kawy bowiem co prawda otrzymujemy nagłe pobudzenie, które jednak bardzo szybko przemija, a my znowu czujemy się senni i znużeni. W przypadku spożycia matchy efekt utrzymuje się nawet przez kilka godzin, a dzięki temu zachowujemy pełną koncentrację i czujność. Jest to niezwykle ważne przede wszystkim dla osób wykonujących prace umysłowe. Wypicie matchy rankiem gwarantuje nam dobrą formę właściwie na cały dzień. Dzięki temu nasza praca będzie intensywna i z pewnością przyniesie zamierzone efekty. Wydłużone działanie matchy zawdzięczamy przede wszystkim obecnej w tej herbacie L-teaninie. Napój ten wpływa również znacznie na poprawę pamięci. Ponadto matcha zawiera również antyoksydanty, które przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia zachodzących w organizmie człowieka. Poza tym wspierają również układ odpornościowy, co powoduje zmniejszenie ryzyka zachorowania na różnorodne infekcje. Herbata ta zawiera również wiele cennych witamin (między innymi witaminę A oraz witaminę C), a także jest źródłem wapnia, żelaza oraz potasu. Matcha posiada jeszcze jedną ważną cechę – przyspiesza przemianę materii, a to jest bardzo ważne dla osób, które zamierzają zrzucić parę nadprogramowych kilogramów.
Jak przygotowywać matchę?
Herbatę matcha przygotowuje się w specyficzny sposób. Należy w tym celu nabyć pewne specjalne akcesoria bambusowe – pędzelek, łyżeczkę, czarkę. Matchę zaparzamy w wodzie o temperaturze około 70 – 80 stopni Celsjusza. Najlepiej, aby była to woda mineralna. Podczas zaparzania należy w odpowiedni sposób ją mieszać, aby na powierzchni wytworzyła się charakterystyczna pianka. Niestety w trakcie picia może ona szybko opaść, a więc starajmy się spożyć herbatę dość szybko. Jeśli nie mamy potrzebnych akcesoriów bambusowych, możemy spróbować przygotować matchę w shakerze. W tym celu wodę możemy zastąpić nawet mlekiem. Ten sposób będzie z pewnością łatwiejszy dla osób początkujących.