Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem

Mieszkanie w starej kamienicy – co musisz sprawdzić przed zakupem

Stare mieszkania mają swój niepowtarzalny urok. Decydując się na zakup mieszkania w starej kamienicy możemy w efekcie zyskać przepiękne i funkcjonalne miejsce do życia, ale z drugiej strony w całym procesie zakupowym i remontowym, czeka na nas wiele pułapek. Co sprawdzić przed zakupem takiego lokalu?

Co warto docenić w starym budownictwie?

Szukając mieszkania w starej kamienicy warto zwrócić uwagę na zalety takiego miejsca i przemyśleć możliwość ich wykorzystania w warunkach współczesnych. Obiekty budowane w centrach miast często były przeznaczone dla tych nieco zamożniejszych mieszkańców, więc mają kilka wyjątkowych cech, których w nowym budownictwie nie uświadczymy. Po pierwsze były budowane w czasach gdy dostęp do prądu nie był tak łatwy, więc maksymalnie starano się wykorzystać światło dzienne. To stąd mamy przepiękne duże okna i wysokie pomieszczenia. Taki układ był również korzystny ze względu na wentylację, która wtedy mogła nastręczać trudności. Po drugie możemy trafić na lokal z pięknie zachowaną stolarką drzwiową i okienną, a także oryginalnym, drewnianym parkietem. To elementy, które jeżeli tylko były zadbane, warto zachować, bo teraz takich się już nie spotyka.

Uważaj na brak planów

Stare budownictwo to często niestety niedokładne plany, o ile ściany nośne są dość łatwe w identyfikacji, to już instalacje elektryczne i hydrauliczne często były kładzione wedle uznania wykonawcy i z założeniami sztuki nie mają wiele wspólnego. Problemem może być nie tylko sam przebieg kabli w murze, ale też sposób podłączenia, który często pozostawia wiele do życzenia i absolutnie nie jest w stanie sprostać obecnym wymogom. Na takie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę jeżeli chcemy robić generalny remont, a wymiana instalacji elektrycznej i hydraulicznej najczęściej jest konieczna.

Wilgoć, to problem z którym można sobie poradzić

Wilgoć to w starych murach kolejny problem. Kiedyś nie były skutecznych systemów izolacji ścian, a sama wentylacja pomieszczeń też ograniczała się najczęściej do okien. Nic dziwnego, że w takich budynkach często czuć stęchliznę. Na szczęście zarządca budynku ma możliwość współpracy z firmą która szybko i skutecznie osuszy nawet bardzo zawilgocone mury, a poszczególni lokatorzy mogą zastosować indywidualne systemy wentylacji mieszkań. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce osuszanie budynków Łódź lub inne miasto, a na pewno znajdziesz odpowiednich fachowców.