Naturalne sposoby na katar

Naturalne sposoby na katar

Utrudnia oddychanie, powoduje uczucie dyskomfortu, nie pozwala spokojnie przespać nocy. Mowa o katarze, który najczęściej pojawia się przy infekcjach górnych dróg oddechowych i potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Jak leczyć katar naturalnymi sposobami?

 

Katar – przyczyny  i objawy nieżytu nosa

Katar to potoczna nazwa dla nieżytu nosa. To określenie dotyczy różnych objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa. Katar to nie tylko wydzielina zapychająca nos. Inne objawy, które towarzyszą nieżytowi nosa, to stan podgorączkowy, uczucie swędzenia w gardle, a także pieczenie i łzawienie oczu. Przyczyny kataru są różne. Nieżyt nosa może mieć podłoże:

– Infekcyjne. W tym wypadku katar jest objawem zakażenia wirusem, którym można się zarazić drogą kropelkową, czyli od zainfekowanych osób.

– Alergiczne. Katar jest reakcją organizmu na alergie np. na sierść, pyłki roślin czy kurz. Katarowi często towarzyszy też kichanie i łzawienie.

– Hormonalne. Katar jest skutkiem zmian hormonalnych wywołanych np. terapią antykoncepcyjną czy chorobami tarczycy.

 

Katar leczy się w zależności od jego przyczyny. Zadaniem leków jest przede wszystkim zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Leczenie można wspomóc naturalnymi środkami takimi jak olejek eukaliptusowy lub miętowy. Katar powinien zniknąć po kilku dniach leczenia. Jeśli tak się nie stanie, to należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badań stwierdzi przyczynę nieżytu nosa i zaleci odpowiednie leczenie.

 

Olejek eukaliptusowy, czyli skuteczny sposób na walkę z katarem

Leki na katar to spraye do nosa oraz tabletki, których zadaniem jest walka z infekcją lub alergią. Aby wspomóc leczenie nieżytu nosa warto sięgnąć po kilka domowych sprawdzonych sposobów, które pomogą odetkać nos. Polecane są kąpiele oraz inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. W tej roli doskonale sprawdzi się olejek eukaliptusowy, który ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Wystarczy dodać kilka kropli do ciepłej wody, by podczas kąpieli cieszyć się z jego niezwykłych właściwości. Na katar wskazane są też inhalacje z dodatkiem olejku. Taki zabieg można przeprowadzić samodzielnie w domu przy pomocy inhalatora lub miski z wodą. Można go też wetrzeć w szyję i klatkę piersiową. Olejek eukaliptusowy udrażnia drogi oddechowe i ułatwia oddychanie, dlatego warto sięgnąć po ten naturalny składnik, by wspomóc swoją walkę z katarem.