Aloes jest rośliną należącą do sukulentów, a więc doskonale radzi sobie z magazynowaniem wody i nie jest mu straszna żadna susza. W niektórych krajach osiąga nawet do kilku metrów długości. Można go hodować również w warunkach domowych i wykorzystywać w celach leczniczych.
Aloes na rany i oparzenia
W swoich liściach aloes zawiera specyficzny żel, który wykazuje bardzo wiele dobroczynnych właściwości. Zawiera on takie substancje, jak barbaloina, aloina czy aloeemodyna. Po przecięciu rośliny substancja wydobędzie się na zewnątrz i już wtedy możemy ją nakładać na naszą skórę. Należy jednak pamiętać, że aby żel z samodzielnie wyhodowanego aloesu pomógł na problemy skórne, musi być to roślina, która liczy co najmniej trzy lata. Żel z aloesu możemy stosować na rany, skaleczenia, oparzenia, odleżyny oraz inne rany. Posiada on bowiem właściwości przyspieszające gojenie, a także uśmierzające ból. Na bazie żelu aloesowego produkowanych jest bardzo wiele kosmetyków. Możemy nakładać je bezpośrednio po depilacji (często bowiem skóra jest po niej bardzo podrażniona), a także nawet na najbardziej wysuszony naskórek. Aloes wykazuje bowiem silne właściwości nawilżające.
Aloes do picia na problemy pokarmowe
Aloes zwykle stosowany jest przez nas zewnętrznie. Wciąż niewiele osób wie, że możemy stosować również aloes do picia, który doskonale podziała na nasz organizm od wewnątrz. Takie wykorzystywanie tej dobroczynnej rośliny jest polecane przede wszystkim osobom, które zmagają się z problemami pokarmowymi. Aloes do picia okazuje się świetnym środkiem na niestrawność. Pomaga również przy takich dolegliwościach, jak wrzody żołądka czy nadkwasota. Niektórzy uważają, że aloes wspomaga proces odchudzania poprzez przyspieszanie przemiany materii. Regularne picie soku aloesowego może doprowadzić do obniżenia poziomu cukru w organizmie, co jest bardzo ważne dla osób, które od lat zmagają się z cukrzycą. Ponadto roślina ta wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko zachorowania na różnorodne infekcje. Aloes możemy pić w różnych postaciach, na przykład w formie soku lub nalewki. Produkty takie często zakupić można w aptekach lub drogeriach, jednak z powodzeniem możemy sporządzić je samodzielnie. Sok aloesowy wzbogacić możemy o różne ciekawe dodatki, takie jak na przykład cytrusy czy miód. Nalewkę natomiast możemy przyrządzić na bazie czerwonego wina (najlepiej również domowego) lub spirytusu. Należy ją spożywać raz dziennie.